Konjenital diseritropoetik anemili hastaların klinik, laboratuvar ve moleküler özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of disease profiles, laboratory results and genetic findings of congenital dyserythropoietic anemia cases
- Tez No: 428936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BARIŞ KUŞKONMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Konjenital diseritropoetik anemi, eritrosit olgunlaşma sürecinin geç evresindeki mutasyonlara bağlı olarak gelişen ineffektif eritropoez ve eşlik eden hemolize bağlı görülen nadir bir anemi grubudur. Bu çalışmaya hastanemizde konjenital diseritropoetik anemi tanısıyla izlenmekte olan 27 hasta alınmış, hastaların kan hematolojik parametreleri, diğer biyokimyasal parametreleri, yenidoğan sarılığı, 'exchange' transfüzyon, transfüzyon, kolelitiyazis, kolesistektomi, splenomegali, splenektomi öyküleri, karaciğer ve kalp T2* MRG değerleri ile SEC23B ve CDAN1 genlerinde taşıdıkları mutasyonlar kaydedilmiştir. Bugüne değin, CDA için özgül bir serum ferritin düzeyi ve demir birikim düzeyi korelasyon çalışması yoktur. Çalışmamızda, çok transfüzyon gereksinimi olan grubun, beklendiği üzere az transfüzyon gereksinimi olan gruba kıyasla daha fazla demir birikiminden etkilendiği görülmüştür. Transfüzyon almasa da az transfüzyon gereksinimi olan grubun, demir yüklenmesinden etkilenebileceği de gözlenmiştir. Az transfüzyon gereksinimi olan gruptaki bir hastada demir birikimine bağlı karaciğer tutulumu olmuştur. Bu durum, transfüzyon gereksinimi olmayan hastalarda da ineffektif eritropoezin demir yüklenmesine neden olabildiği bilgisi ile uyumludur. Az transfüzyon gereksinimi olan grup ile çok transfüzyon gereksinimi olan grup arasında demir birikim düzeyi göstergesi olarak ferritin farklı depo demir düzeylerini yansıtıyor olabilir. Demir yüklenme tutulumu yönünden hangi ferritin düzeylerinin anlam taşıdığının netleştirilmesi için daha çok hasta ile daha uzun süreler demir birikimi açısından gözlem yapılması gerekmektedir. Hiç transfüzyon almamış erişkin bir hastada demir yüklenmesi görülmüş olması, yaş ilerledikçe bu etkinin belirginleştiğini düşündürtse de, yaş korelasyonu için daha uzun süreli gözlem imkanı verecek çalışmalara gereksinim vardır. Konjenital diseritropoetik anemi tip II hastalarının splenektomiden fayda gördüğüne dair veriler literatürde bulunmaktadır. Hasta sayısı, istatistiksel olarak ispat için yetersiz olsa da bir gözlem olarak splenektomi, transfüzyon gereksinimini önemli oranda azaltır, Hb düzeyinde yükselme sağlar.
Özet (Çeviri)
Congenital dyserythropoietic anemias are a group of rare disorders characterized by ineffective erythropoiesis due to mutations affecting late stages of red blood cell maturation associated with hemolysis of variable degree. Twenty seven patients being followed with diagnosis of congenital dyserythropoietic anemia at our outpatient clinic are included in this study. Hematologic and biochemical parametres measured at peripheral blood, history of newborn jaundice, exchange transfusion, all transfusions, cholelithiasis, cholecystectomy, splenomegaly and splenectomy, T2* MRI values calculated for liver and heart are recorded together with the previously demonstrated CDAN1 and SEC23B mutations. There has been no specific study related with CDA showing a correlation between serum ferritin levels and burden of iron overload so far. In our study, it is observed that patients with frequent transfusion need are affected from iron overload more in comparison to patients with rare transfusion need as expected. However, it is observed that patients with rare or no transfusion requirement can also suffer from iron overload, This finding is consistent with the fact that ineffective erythropoiesis can cause iron overload even in patients with no or rare transfusion need. Ferritin may indicate different iron storage levels at patients with frequent transfusion need and rare transfusion need. Observations on more patients during longer periods are definitely needed in order to clarify the ferritin level significant for iron overload in each situation. Although an adult patient with no transfusion need being detected to suffer from iron overload suggests influence on body become more prominent as years pass, studies covering longer durations are needed in order to state a definite age correlation. Patients suffering from congenital dyserythropoietic anemia type II are reported to respond well to splenectomy. Splenectomy seems to reduce the need for transfusion and provide a rise in Hb level, nonetheless, the number of patients are insufficient to prove such claim.