Toplum kökenli pnömoni tanısı alan çocuk hastalarda S100A12 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum S100A12 levels in pediatric community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 429132
  2. Yazar: SİMGE ACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pnömoni, akciğerlerin enfeksiyon kaynaklı inflamasyon ve konsolidasyonu olarak tanımlanır. Çalışmamızda amacımız toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı alan çocuklarda yeni inflamasyon belirteçlerinden S100A12 düzeylerinin değerlendirilmesi ve geneksel inflamasyon belirteçleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 60 pnömoni hastası ve 28 sağlıklı konrol alındı. Pnömoni'li hastalarda S100A12, C-Reaktif protein (CRP), beyaz küre sayısı (BKS) ve nötrofil düzeyleri konrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0,003, p=0,000, p=0,008, p=0,025). Hastalık aktivitesi artmış ağır TKP'li hastalarda CRP ve S100A12 düzeyleri hafif-orta TKP'li hastalara göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0,008, p=0,014).
Özet (Çeviri)
Pneumonia is defined as inflammation due to infection and consolidation of the lungs. The aim of the study was to evaluate levels of a new inflamation marker S100A12 on children diagnosed with community acquired pneumonia (CAP) and to investigate relationship between traditional inflamation markers. 60 patients with Pneumonia and 28 healthy controls were included in this study. S100A12, C-Reactive protein (CRP), white blood cell (BKS) and neutrophil levels were significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0,003, p=0,000, p=0,008, p=0,025 respectively). In patients with TKP whose disease activity has increased , CRP and S100A12 counts are found significantly higher (p=0,008, p=0,014 respectively) than the patients in remission . In correlation analysis applied to patient group with TKP, there has been determined a positive relation with S100A12, and CRP and BKS (p 0,70). As a result, a significant relation is found S100A12 levels between TKP disease activity and other inflammatory parameters. At the same time, it shows that S100A12 can be used as a good identifier in following up exercise treatment.