Ailevi akdeniz ateşi (AAA) hastalarında inflamatuvar hücre göçünün incelenmesi
Investigation of inflammatory cell migration in familial mediterranean fever (FMF) patient
  1. Tez No: 428951
  2. Yazar: EDİBE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA), Pyrin proteinini kodlayan MEFV genindeki mutasyonlar sonucu oluşan otoinflamatuvar bir hastalıktır. AAA patogenezinden sorumlu Pyrin proteininin işlevi halen bilinmemekle beraber, ilişkide olduğu proteinler aracılığıyla inflamatuvar yolaklarda görev aldığı düşünülmektedir. Literatürde Pyrin'in proinflamatuvar bir düzenleyici olabileceği fikrini destekleyen çalışmalar mevcuttur. Tez çalışması kapsamında, klinik değerlendirmeler sonucu AAA tanısı almış ve genetik analizler ile her iki alleli de M694V mutasyonu için homozigot olduğu gösterilmiş 12 hasta ve 11 kontrol bireyden alınan kan örneklerinden izole edilen nötrofil hücrelerinde inflamatuvar hücre göçü araştırılmıştır. Hücreler, inflamatuvar göçü tetiklemek amacıyla fMLP (N-formyl-Met-Leu-Phe) ile uyarılmıştır. Filtre deneyleri ile kemoatraktan gradiyenti boyunca göç eden sağlıklı ve hasta bireylerin hücreleri sayı bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
. Familial Mediterranean fever (FMF) is an autoinflammatory disease caused by mutations in MEFV gene encoding Pyrin protein. Although the function of Pyrin responsible for FMF pathogenesis is unknown, it is considered to regulate inflammatory pathway via interactions with its protein partners. There is a growing data supporting the view that Pyrin may be a proinflammatory regulator. In this study, inflammatory migration was investigated in primary neutrophils isolated from blood samples of 11 healthy individuals and 12 FMF patients that are homozygous for M694V mutation. fMLP (N-formyl-Met-Leu-Phe) was used to stimulate cells in order to trigger inflammatory migration. Neutrophil migration rate of FMF patients and healthy individuals were quantified by filter assays.