Sağlık çalışanlarında besin tüketimi ve besin çeşitliliği durumunun saptanması
The determination of food consumption and dietary diversity in healthcare staff
- Tez No: 428950
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, devlet hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının (n=90) beslenme durumları ve diyet çeşitlilik skorunun obezite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bireylerin tükettikleri diyetlerinin besin çeşitlilik durumu ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Bireylerin üç günlük besin tüketim kayıtları ile antropometrik ölçümleri alınmış ve diyetin çeşitlilik skorları hesaplanmıştır. Kadın ve erkek bireyler arasında enerji, protein, yağ ve posa alımı bakımından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the nutritional condition of healthcare staff (n=90) in public hospitals and the relation between dietery diversity score, obesity and abdominal obesity. Their 3-day nutritional consumption records and anthropometric measurements were taken and the dietary diversity scores of the individuals calculated. Women consumed more main meals and snacks than men.