Bir üniversite hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinin ötanazi hakkındaki görüşleri
Opinions of nurses in intensive care unit of a university hospital on euthanasia
  1. Tez No: 428970
  2. Yazar: ZÜHAL EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
En genel tanımıyla ötanazi, bir canlının yaşamını çeşitli tıbbi gerekçelerle ve kendi isteği ile sonlandırma hakkıdır. Ötanazi bu açıdan intihar olgusuna benzemektedir, ancak burada ötanazi isteyen bireyin tıbbi gerekçelerinin kabul edilebilir olması gerekir. Bunun da bir kriteri olmadığından, ötanazi tüm dünyada günümüzde önemli tartışma konusu olmuş bir olgudur. Bu nedenle çalışmada, ötanazi hakkında yoğun bakım hemşirelerinin görüşlerinin alınması amaçlandı. Çalışmada bu amaçla bir kamu kuruluşunda, 2016 yılında çeşitli yoğun bakım ünitelerinde görev yapan (n=102) hemşireler üzerinde anket uygulaması yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre genel olarak tüm hemşirelerin ötanaziyi desteklemedikleri görüldü. Demografiye göre ise erkek, 35 yaş ve üzerinde, lisansüstü mezunu, yenidoğan biriminde görev yapan, 11-15 yıl mesleki deneyime sahip, bekar olan, çocuk sahibi olmayan ve daha önce terminal döneminde yakını olan hastalarda ötanaziyi destekleyen düşüncelerin düzeyi daha yüksekti. Öte yandan kadın, 25 yaş ve altında, lisans mezunu, anestezi reanimasyon biriminde görev yapan, 6 ay-1 yıl mesleki deneyime sahip, bekar olan, üç çocuk sahibi olan ve daha önce terminal döneminde yakını olmayan hemşirelerde ise ötanaziyi desteklemeyen düşüncelerin düzeyi daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
In general definition, euthanasia is a right of finish its living based on different medical reasons and with its decision. Euthanasia looks like suicide, on the other hand reason for a life wanting die must be acceptable with medical reasons. Since there have not been a criteria for this, euthanasia have become an important discussion issue today. For this reason, it was aimed to examine intensive care unit nurse opinions on euthanasia. In this respect, nurses (n=102) working at a public corporation in 2016 were subjected to survey. According to results of the study nurses do not support euthanasia in general. According to demography; nurses having male, having more than 35 age, higher license graduated, working in newborn unit, having 11-15 vocational experiment, single, not having child and having a fellow in the past in thermal period were supporting euthanasia. On the other hand nurses female having age under 25, license graduated, anesthesia and reanimation department worker, having 6 month-1 year vocational experience, single, having three children and not having a fellow in the past in thermal period were supporting euthanasia.