Yoğun bakım hastalarında aile memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of family satisfaction in the intensive care unit patients
  1. Tez No: 429040
  2. Yazar: ZEYNEP YÜKSEL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KARAYOL AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım servislerinde yatan hasta yakınlarının memnuniyetinin değerlendirilmesi ve memnuniyeti etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Nisan 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki 3. Düzey yoğun bakım ünitelerinden olan Anestezi, Dahiliye, Genel Cerrahi ve Nöroşirürji yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta yakınlarına FS-ICU 24 baz alınarak hazırlanan anket uygulanmıştır. Kullanılan anketin aslı İngilizce olduğu için Türkçede ölçek niteliğini taşıması amacıyla öncelikle geçerlik güvenilirlik çalışması yapılmış, geçerli ve güvenilir olduğu gösterilmiştir. Bu amaçla ilgili anabilim dallarından onay alındıktan sonra, 48 saatten fazla yatışı bulunan hastaların, hastayı en az bir kez ziyaret etmiş olan bir yakını çalışmaya dahil edilmiştir. Toplamda 369 anket ile çalışma tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmanın sonucunda hasta yakınları doktor ve hemşirelerin yetenek ve yeterliliğinden, yoğun bakım ortamından, hastaya verilen tedavinin eksiksiz olduğundan, verilen bakımın koordinasyonundan, hastaya ve hasta yakınına gösterilen tutumdan yüksek derecede, verilen bilginin niteliği, sıklığı, tutarlılığından, karar verme sürecinden ise iyi derecede memnun bulunmuştur. Hasta yakınlarının en memnuniyetsiz olduğu konu ise fiziki koşullar ve bekleme salonu ortamı iken bunu hemşire ile iletişim sıklığı izlemiştir. Yoğun bakım servisleri arasında memnuniyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Hasta ile birlikte yaşama, cinsiyet, hastaya yakınlık derecesi gibi demografik veriler ile memnuniyet arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of the study is to evaluate family satisfaction levels in the intensive care units and to determine the factors that influence the satisfaction. Materials and Methods : Between April 2014 and June 2015, level 3 intensive care units (Anesthesiology and Reanimation, General Surgery, İnternal Medicine and Neurosurgery) are included in the Erciyes University Medical Faculty. After 48 hours hospitalization in these units, a questionnaire which is based on FS-ICU 24 applied to the relatives of patients who visited at least one time. Before performing questionnaire, validation study was done and shown that Turkish version is valid. Results: Family members were highly satisfied from skill and competence of doctors and nurses, intensive care unit atmosphere, completeness of given treatment to patient, coordination of care, staff behaviour to patient and family member and shown that relatives are well satisfied from desicion making process, quality, frequency and consistency of information. Family members are found dissatisfied from physical condition, waiting room atmosphere and frequency of communication with nurses. There is no statistically significant difference between units and demographics like gender, proximity to patient and living with patient or not (p> 0.05). The level of education and hospitalization time increase family satisfaction levels were decreased significantly (p< 0.05). If the relative knows the diagnosis of patient, satisfaction level is increased significantly (p> 0.05). Conclusion: Although family members are highly satisfied, we think that if communication training given to staff members especially doctors and nurses, and physical factors like waiting room conditions improved, family satisfaction levels will increase.