Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü Acil Servis ABD' na 65 yaş ve üzeri travma dışı çeşitli nedenlerle başvuran hastaların retrospektif olarak hastalığa ya da semptoma özgü laboratuar maliyet hesaplarının değerlendirilmesi
The retrospective or semptom spesific evaluation of laboratory costs in 65 year old and elderly with non-travmatic reasons admitted to the Emergency Department of Erciyes University Medicine Faculty Health Practice and Research Center
- Tez No: 429039
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Acil Servis ABD' na travma dışı nedenlerle başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların muayene ve tetkik maliyetleri açısından acil servis başvurularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca veriler ulusal ve uluslararası benzer veriler ile karşılaştırılarak acil serviste yaşlı hasta yönetimi konusunda öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2014- 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü Acil Servis ABD'na 65 yaş ve üzeri travma dışı çeşitli nedenlerle başvuran hastaların retrospektif kayıt incelemesi şeklinde yapılan kesitsel analitik bir çalışmadır. Hastalar başvuru tarihleri (ay, mevsim), yaşları, cinsiyetleri, acilde muayene oldukları bölüm, muayenenin türü(standart, yeşil alan), yatış yapılıp yapılmadığı, yatış yapıldı ise yatış süreleri, konsültasyon istenip istenmediği, radyolojik işlem ve ameliyat yapılıp yapılmadığı ve yapılan tüm işlemlerin maliyeti ile ilgili bilgiler değerlendirildi. Buna ek olarak başvuran yaşlıların cinsiyet, başvuru ayı ya da mevsimi, muayene oldukları acil poliklinik türü açısından parametrik olmayan yöntemler ile karşılaştırma yapılması planlandı. (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) Bulgular: Çalışma grubumuz 9624' ü (%50.89) kadın, 9285'i (%49.10) erkek olmak üzere toplam 18909 hastadan oluşmaktadır. Kadınların yaş ortalaması 74.67(7.07), ortanca yaşı 74; erkeklerin yaş ortalaması 74.70(6.99), ortanca yaşı 74 olarak saptandı. Tüm araştırma grubunun yaş ortalaması ise 74.68(7.03) ortanca yaşı 74 olup en genç bireyin 65 yaşında en yaşlı bireyin ise 114 yaşında olduğu belirlendi. Acil servis başvuruları içerinde yaklaşık altı başvurudan biri 65 yaş ve üzerindedir. Cinsiyetler ve başvuru zamanları açısından acil servis yaşlı başvuruları açısından farklılık yoktur. Hastaların yarısına hiçbir tetkik istenmemiştir. Tetkik istenilen grupta ise her beş hastadan dördünde 40'tan fazla tetkik, konsültasyon istenmiştir. Yatış yapılan hastaların üçte ikisini günübirlik yatmıştır. Her yirmi hastadan birine ameliyat yapılmıştır. Kayseri yaşlı nüfusunun yarısı kadar acil seviş yaşlı başvurusu olmuştur. Maliyet açısından cinsiyet (p=0.852), muayene odaları (p=0.673), başvuru ayları (p= 0.322), mevsimler (p=0.587) istatistiksel açıdan değerlendirildiğinde anlamlı fark görülmedi. Sonuç: Acil servis başvuruları sayısal olarak diğer ulusal acil servis başvuruları ile benzerdir. Acil servis başvuru sayısının diğer Avrupa ülkelerinden çok olması ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun her türlü tetkik ve tedaviyi ödemesi ve ülkemizde sevk sistemi olmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Hastaların cinsiyet açısından başvuru farkları olmadığı için benzer şikayetlerle ve hastalıklarla başvurdukları dolayısıyla da benzer tetkikler istendiğini düşünüyoruz. Acil servise başvuran hastaların büyük bir kısmına oldukça fazla sayıda tetkik istenmektedir (%40) ve yirmide birine yatış yapılmıştır. Yatış ve istenen tetkik sayısının fazla olmasının nedeni yaşlı hastaların büyük kısmında birden çok kronik hastalık bulunması olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate physical and the laboratoary examination cost of the patients who are 65 year old and elderly with non-traumatic reasons admitted to the emergency department. Also by compering national and international similar data we intend to develope ideas about the administrate elderly. Materials and Methods: This is a retrospective study on the patients who are 65 years and old admitted to the Erciyes University Medicine Faculty Health Practice and Research Center Emergency Department with non-traumatic reasons between January 2014-December 2014. Patients was evaluated according to dair; date of admittion(month,season), age, gender, emergency department section, type of emergency egzamination (standart, green zone), hospitalization status, time of hospitalization, consultations, radiologic intervations, status of surgical intervations, and cost of all interventions. Additionaly the comparison of gender addmition month and season, examination section in emergency department, type of emergency policlinic with non-parametric methods was planned(Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis). Results: Our study grup consist of 9264(50.89%) female, 9285(49.10%) male totally 18909 patient. The mean age of female was 74.67±6.99, and the median age was 74. The mean age of male was 74.70±6.99, and the median age was 74. The mean age of whole patients was 74.68±7.03 ,the median age was 74 and the minimum age was 65 years old and the maximum age was 114. In evaluation of collected data we found that the 40% of admittions were hospitalized, about 1/20 of them had surgical operation, 1/5 of them had more than forty laboratory examinations, As a result of the statistical analyzes we could not find any significant differences between gender(p=0.757), section of examination (p=0.673), and admittance time (p=0.322),. Conclusion: About 1/6 of emergency department admittance was patients 65 years old or elder. This data is similar with other national emergancy services datas. There were not any significant difference between gender and time of admittance. Quite a lot laboratory examination is performed in emergency department. There is not a difference between admittance to emergency department of Erciyes University and other emergency services in other cities.