Ehrlich assit tümörü enjekte edilen farelerde rhamnetin'in etkisinin araştırılması
The effect of the rhamnetin's antitumoral on mice formed of ehrlich ascites and solid tumor
  1. Tez No: 429056
  2. Yazar: ÖZLEM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Rhamnetin, özellikle karanfilde olmak üzere çay, elma, soğan gibi bazı bitkilerde bulunan bir flavonoiddir. Rhamnetin antitümöral ve antioksidan özelliklerinden dolayı kanser araştırmalarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada fare meme adenokarsinomundan köken alan ve Balb/c farelerde geliştirilen Ehrlich Assit Tümör modelinde farklı dozlarda rhamnetin uygulamasının assit ve solid tümör üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda assit ve solid tümör gruplarında toplam 92 adet Balb/C türü fare kullanılmıştır. Bunların 10 tanesi stok fare olarak kullanılmıştır. Farelerin tamamına stok hayvandan alınan 1x106 EAT hücresi intraperitoneal ve subkutan olarak enjekte edilmiştir. Tedavi gruplarına; assit tümörde 10 gün intraperitoneal, solid tümörde 15 gün boyunca subkutan olarak 100µg/kg ve 200µg/kg rhamnetin uygulanmıştır. Deney süresince tüm grupların kilo değişimleri kaydedildi. Bütün gruplarda (assit ve solid tümör gruplarında), kilo artışı en fazla kontrol grubunda gözlendi. Tedavi gruplarında ise, ağırlık artışı en az olan grup 200µg/kg rhamnetin uygulanan gruplardı.
Özet (Çeviri)
Rhamnetin is a flavonoid which contained in especially clove, such as apple, tea, onion plant. Rhamnetin has been used in cancer research due to its antitumor and antioxidant properties In this study, effects of rhamnetin administration at different doses on ascites and solid tumors were investigated in Balb/C mice bearing Ehrlich Ascites Tumor model that originating from rat breast adenocarcinoma. Overall, 92 Balb-c mice (10 as stock animal) were used in this study. Ehrlich ascites tumor (EAT) cells (1x106 EAT cells) that harvested from stock animals were injected to all rats via intraperitoneal and subcutaneous route. Rhamnetin (100µg/kg and 200µg/kg) were given intraperitonealy and subcutaneously during 10 days and 15 days to the animals bearing ascites tumor and solid tumor respectively. Throughout experiments, weight changes were recorded in all groups. The maximum weight increase was observed in the control group among all groups (ascites and solid tumor groups). In the treatment groups, the least weight increase were determined in 200 μg/kg rhamnetin applied groups.