Effect of oleuropein administration on miR-146a-5p expression level in mice with Ehrlich ascites tumor
Ehrlich asit tümörlü farelere oleuropein uygulamasının miR-146a-5pekspresyon seviyesine etkisi
- Tez No: 737911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM GÜNGÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kanser, her yıl dünya çapında yaklaşık 8.2 milyon ölüme neden olmaktadır. Meme kanseri, dünyada özellikle kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Kanser araştırmalarında in vitro hücre modelleri ve in vivo tümör modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu modeller arasında Ehrlich asit tümörü (EAT) yaygın olarak kullanılan sıvı bir tümör modelidir. Polifenoller meyvelerde bulunan ve insan beslenmesinde önemli olan antioksidanlardır. Oleuropein (OL), zeytin ve zeytinyağına acı tat veren fenolik bir bileşiktir. Bu bileşik, antioksidan, vazodilatör, antiaritmik, antispazmodik, hipotansif ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu araştırmanın amacı, EAT taşıyan farelere oleuropein uygulamasının, EAT hücrelerinde miR-146a-5p ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışmaya toplam 42 adet BALB/c fare dahil edildi. Tüm farelere EAT hücresi enjekte edilerek ilki kontrol olmak üzere 4 ana deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı. Koruyucu etki grubundaki farelere EAT enjeksiyonundan 7 gün önce OL (150mg/kg/gün) verilmeye başlandı ve toplam 15 gün OL uygulamasına devam edildi. Tümör inisiyasyonu grubunda EAT enjeksiyonu ile aynı gün başlayarak farelere toplam 8 gün OL verildi. Tümör büyümesi üzerindeki etkinin araştırıldığı grupta fareler 3 alt gruba ayrıldı. Birinci alt gruba 6 gün OL, ikinci alt gruba tek doz 5- Fluorourasil (5-FU, 20 mg/kg), üçüncü alt gruba ise bu ikisinin kombinasyonu uygulandı. Meme kanseri tedavisinde kullanılan bir kemoterapötik ajan olan 5-FU, EAT hücrelerinde miR-146a-5p ekspresyonunu anlamlı şekilde arttırdı. 6, 8 ve 15 gün sürelerle OL uygulaması sonucunda miR-146a5p ekspresyonu, tedavi edilmemiş kontrol grubundaki ile benzer bulundu. Üstelik pozitif kontrol olan 5-FU ile karşılaştırıldığında ekspresyonda anlamlı bir azalış tespit edildi. Elde edilen veriler, (i) miR146a-5p'nin EAT modelinde tümör baskılayıcı olarak rol oynadığını, (ii) 6, 8 veya 15 gün süreyle tek başına oleuropein uygulamasının bu miRNA'nın ekspresyonunu etkilemediğini, (iii) ancak kombine uygulamada 5-FU'in etkisini baskıladığını ortaya çıkarmıştır. Bulgularımız, literatürdeki pek çok in vitro çalışmanın aksine, OL'in meme kanseri olan bireylerde hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, meme kanseri ve tüm kanserleri önlemek veya tedavi etmek için fitokimyasalların kullanılmasında daha dikkatli olunması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer causes approximately 8.2 million deaths worldwide each year. Breast cancer is the most common cancer around the globe, particularly among women. In cancer research, in vitro cell models, and in vivo tumor models are frequently used. Among these models, Ehrlich ascites tumor (EAT) is a liquid tumor model that is commonly used. Polyphenols are antioxidants found in fruits and are essential in human nutrition. Oleuropein is a phenolic compound that imparts a bitter flavor to olives and olive oil. This compound has antioxidant, vasodilator, antiarrhythmic, antispasmodic, hypotensive, and antimicrobial properties. The objective of this investigation was to explore the influence of oleuropein administration to EAT-bearing-mice on miR-146a-5p expression in EAT cells. A total of 42 BALB/c mice were included in the study. All mice were injected with EAT cells, and four main experimental groups were formed, the first of which was the control. No treatment was applied to the control group. Mice in the protective effect group were started to give OL (150mg/kg/day) 7 days before the EAT injection, and OL was continued for 15 days. Starting on the same day as the EAT injection in the tumor initiation group, mice were given OL for a total of 8 days. Mice were divided into three subgroups in the group where the effect on tumor growth was investigated. The first subgroup received OL for six days, the second received a single dose of 5-Fluorouracil (5-FU, 20 mg/kg), and the third received a combination of these two. 5-FU, a chemotherapeutic agent used in breast cancer treatment, significantly increased miR-146a-5p expression in EAT cells. As a result of OL application for 6, 8, and 15 days, miR-146a-5p expression was found to be similar to that in the untreated control group. Moreover, a significant decrease in expression was detected compared to the positive control, 5-FU. The data obtained show that (i) miR-146a-5p acts as a tumor suppressor in the EAT model, (ii) oleuropein administration alone for 6, 8, or 15 days does not affect the expression of this miRNA, (iii) but in combination application 5 It has been revealed that it suppresses the effect of FU. Our findings showed that, contrary to many in vitro studies in the literature, OL might adversely affect the course of the disease in individuals with breast cancer. As a result, it is thought that should be more cautious taken in using phytochemicals to prevent or treat breast cancer and all cancers.