Deneysel Ehrlich asit tümörü oluşturulan fare karaciğer ve plazmasında nitrik oksit metabolizmasının incelenmesi
Examination on the metabolism of nitric oxide on the experimental Ehrlich ascides tumor omdel formed on the mice liver tissues and plasmas
  1. Tez No: 69732
  2. Yazar: HASAN GÜÇLÜ OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
55 VI. ÖZET Ehrlich Asit Tümör (EAT) modeli araştırmalarda oldukça sık kullanılan bir tümör çeşididir. Asit formlar tümörün pasaj yoluyla devam ettirilme sinde kolaylık sağlamasının yanında tümör hücrelerinin yapısı ve biyokimyasının incelenmesinde de avantaj getirmiştir. Farelere intraperitonal yolla enjekte edilen Ehrlich asidik tümör sıvısı hızlı bir şekilde birikim yapacağı bölgede gelişme gösterir. Tümör hücreleri aynı zamanda karaciğer sinozoid boşluklarına da geniş bir şekilde yayıldığı bulunmuştur. Kanser başlangıcı ve gelişmesiyle sonuçlanan serbest oksijen radikal (OFR) bağlantılı mutaj enezi er normal insan hücrelerinde rastlanan sık bir olaydır. OFR bir çok aşamada kanser gelişimine teşvik eden önemli bir kanserojen sınıfı olarak tanınmaktadır. Bu çalışmanın amacı nitrik oksid metabolizmasının EAT modeli tarafından etkilenip etkilenmediğini araştırmaktı.. 3 hafta zarfında EAT hücrelerini farelerin immunize etmesini takiben, fareler sakrifiye edilmiştir. Plazma ve total karaciğer dokularının nitrit ve nitrat seviyelerinin yanısıra karaciğer dokularında nitrik oksit sentaz (NOS) aktiviteleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
57 VII. SUMMARY The Ehrlich Ascites Tumor (EAT) model has become a widely used research tool. Ascites forms of the tumor models are not only make facilities for developing the tumor model by transplantation and also are advantage for in vestigating the structure and biochemistry of the tumor cells. After intraperito neal inoculation in the mouse, it grows as isolated cells suspended in a rapidly accumulating ascitic fluid. Also tumor cells are found widely disseminated in the liver sinusoidal space. Oxygen free radicals (OFR) - releated mutagenesis that can result in cancer initiation and progression is a frequent event in normal human cells. OFR should be recognized as an important class of carcinogens that stimulate cancer development at multiple satges. The scope of this study was to search whether nitric oxide metabo lism was effected by this tumor model or not. 3 weeks after immunization of EAT cells mice were sacrified. Plasma and total liver tissues nitrite, nitrate lev els and liver tissues nitric oxide synthase (NOS) activities were determined.