İnfantil ezotropyalı olgularımızda cerrahi sonuçlarımız
Results of surgery for infantile esotropia
- Tez No: 429083
- Danışmanlar: PROF. DR. VUSLAT GÜRLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı infantil ezotropyalı olgu grubumuzun demografik özelliklerini, kayma açılarını, eşlik eden alt oblik kas hiperfonksiyonu, disosiye vertikal deviasyon, nistagmus ve yapılan cerrahi müdahaleler ile postoperatif dönemde tespit edilen horizontal ve vertikal kaymalarını ortaya koymaktır. Ayrıca, bu olgu grubunda uygulanan bimedial geriletme ve bimedial Faden ameliyatı yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Şaşılık Birimi' ne Mayıs 1989-Mart 2014 yılları arasında başvurmuş infantil ezotropya tanısı ile cerrahi tedavi uygulanmış 106 olgunun dosyaları retrospektif olarak değerlendirildirilerek alındı. Olguların dosya kayıtlarından başvuru yaşları, cinsiyetleri, takip süreleri, kaç defa ameliyat oldukları, tekrarlayan ameliyatlarının arasındaki geçen süre elde edildi. Olguların preoperatif ve postoperatif kontrollerinde tam oftalmolojik muayeneleri ve şaşılık muayeneleri yapıldı. Çalışmaya alınan toplam 106 olgunun 55' i (%51.9) erkek, 51' i (%48.1) kadındı. Olgular 2 gruba ayrıldı; birinci grupta bimedial geriletme uygulanan 48 olgu (%45.3) , ikinci grupta bimedial Faden ameliyatı uygulanan 58 olgu (%54.7) mevcuttu. Son muayene sonucunda bimedial geriletme grubunda kayma miktarı yakında 5.69±9.25 Δ, uzakta 4.84±9.32 Δ' di. Bimedial Faden ameliyatı grubunda yakında kayma miktarı 4.63±7.93 Δ, uzakta 3.51±7.57 Δ' di. Bu iki grup kayma miktarları açısından karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmadı. Bimedial geriletme grubunda %68.8 başarı elde edilirken; bimedial Faden ameliyatı grubunda %72.4 başarı elde edildi ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Her iki grupta da ilk muayene dışında çapraz fiksasyon görülmedi. Son muayene sonrası alternasyon, disosiye vertikal deviasyon, füzyon bakımından iki grup karşılaştırıldığında aralarındaki fark istatiksel olarak anlamlı olup alternasyon ve disosiye vertikal deviasyon bimedial geriletme grubunda; füzyon ise bimedial Faden ameliyatı grubunda daha çok görüldü. Baş pozisyonu, alt oblik kas hiperfonksiyonu, nistagmus, stereopsis, ambliyopi bakımından iki grup karşılaştırıldığında aralarında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak; çoçukluk dönemindeki fonksiyonel şaşılıkların en fazla görülen tipi olan infantil ezotropyanın tedavisinde ambliyopi düzeltilmeli ve cerrahi erken dönemde (6-24 ay) yapılmalıdır. Fakat genellikle olguların geç başvuruları nedeniyle bu mümkün olamamaktadır. Cerrahi olarak en fazla bimedial geriletmenin yapıldığı bu şaşılık grubunda bimedial Faden ameliyatı ise başka bir tercih olabilmektedir. Bu iki cerrahi tip karşılaştırıldığında başarı açısından bimedial Faden ameliyatının oransal olarak bimedial geriletmeden daha başarılı olduğu yalnız bu farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Binoküler fonksiyonlar karşılaştırıldığındaysa bimedial Faden ameliyatı grubunda füzyon varlığı bimedial geriletmeden istatiksel olarak daha iyi olup stereopsis açısından karşılaştırıldıklarında aralarında anlamlı fark yoktur
Özet (Çeviri)
The aim of the infantile esotropia the case of our group demographic characteristics, slip angles, accompanying overaction of the inferior oblique muscle, dissociated vertical deviation, nystagmus and performed surgery with postoperative is to determine the horizontal and vertical deviation is detected in the period. In addition, the bimedial recession applied in this case and to compare the effectiveness of group bimedial Faden surgery method. Trakya University School of Medicine Department of Ophthalmology Strabismus Unit what have applied between May 1989 and March 2014 infantile applied surgical treatment of 106 patients diagnosed with esotropia were retrospectively. Age of admission from hospital records of patients, gender, follow-up period, the number of times that operation was obtained from the period of repeated surgery. In the case of preoperative and postoperative controls were full ophthalmologic examination and strabismus. 106 patients, 55 of (51.9%) were male and 51 's (48.1%) were female. Patients were divided into 2 groups; bimedial recession in the first group practiced 48 cases (45.3%), bimedial Faden surgery applied to 58 patients in the second group (54.7%) were present. The amount of shift in the set in last examination results soon bimedial recession 5.69 ± Δ 9:25, 9:32 off 4.84 ± Δ 'di. bimedial soon shift amount Δ Faden surgery group 4.63 ± 7.93, off 3:51 ± 7:57 Δ 'di. These two groups were compared in terms of slippage, there was no statistically significant results. The group was successful in bimedial recession fell 68.8%; success was achieved in 72.4% bimedial Faden surgery group and the difference was not statistically significant. Except for the first examination in both groups showed no cross fixation. After the final inspection alternation, dissociated vertical deviation, when the two groups were compared in terms of fusion, the difference is statistically significant alternation and dissociated vertical deviation bimedial recession group; bimedial Faden surgery fusion was observed in the group much more. Head position, overaction of the inferior oblique muscle, nystagmus, stereopsis, there was no statistically significant difference between the two groups when compared in terms of amblyopia. As a result; childhood strabismus functional s most common type of infantile esotropia and surgery in the treatment of amblyopia should be corrected at an early stage (6-24 months) should be performed. But this is often not possible due to late referral of patients. The most bimedial deflagration tests that fell in this group bimedial Faden surgery strabismus surgery may be another option. bimedial terms of success compared to these two types of surgery Faden surgery proportionate showed no statistically significant difference in this alone without bimedial declined to be more successful. And when compared bimedial binocular functions Faden surgery fusion group fell without the presence of bimedial is statistically significant difference between them is not better when compared in terms of stereopsis.