Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama merkezi erişkin acil servisinde ileus tanısı alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with ileus in the adult emergency department of Trakya University Health Research and Application Center
  1. Tez No: 574279
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DERDİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Acil servise başvuran hastaların en sık şikayetlerinden birisi karın ağrısıdır. Bunlardan akut karın ile gelen hastalarda; akut apandisit, akut kolesistit, akut pankreatit, mekanik intestinal obstrüksiyon, peptik ulkus aktivasyonu, peptik ülser perforasyonu ve akut divertiküler hastalıklar olarak sıralanabilir. Akut batın ile acil servise başvuran hastaların %20-25'ni barsak obstrüksiyonları oluşturmaktadır. Barsak obstruksiyonları mortalitesi ve maliyeti yüksek hastalıklardan birisidir. Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis ünitesine 01.01.2015-01.01.2018 tarihleri arasında başvuran, klinik ve radyolojik olarak ileus tanısı alan 197 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmamızdaki 197 hastanın 90'ı (%45,7) kadın, 107'si (%54,3) erkek ve yaş ortalaması 64.1 (19-97) olarak tespit edildi. Hastaların özgeçmişlerinde 129'unun (%65,5) daha önce karın içi bir operasyon geçirdiği, 68' inin (%34,5) ise operasyon geçirmediği tespit edildi. Çalışmamızda hastaların 30 günlük takiplerinde 25'inin (%12.7) hayatını kaybettiği, 172'sinin (% 87,3) ise hayatta kaldığı tespit edildi. Çalışma sonrası ileus hastalarında mortalite kestirim modelinde bulduğumuz etkenler; kan tansfüzyonu, laktat, kolon kanseri, total bilirubin, OAB ve CRP olduğu saptandı. Çalışma sonrası ileus hastalarında yatış süresine ilişkin modeldeki bulduğumuz etkenler; kanser tanısın olması, kreatinin, kan transfüzyon durumu, ileus sonrası durumu operasyon hikayesi ve laktat olduğu saptandı. Çalışmamız sonrası ileus hastalarında operasyona etki eden faktörler modelindeki etkenler; q Sofa değeri , potasyum, sodyum ve total protein olarak saptadı. Yaptğımız mortalite, yatış süresi ve operasyon modelleriyle acilde tanı konulan hastaların mortalite ve maliyet açısından daha etkili hasta yönetme süreçleri yapılabileceği düşünüdü. Böylece hem maliyet ekin ve mortalitesi azaltılabilen, bilimsel ileus algoritması çalışmalarına katkı sağlayabileceğimizi düşündük. Bu modellerle ilgili daha kapsamlı çalışma yapılmasının literatüre daha fazla katkı sağlayabileceği de düşünüldü.
Özet (Çeviri)
One of the most common complaints of patients admitted to the emergency department is abdominal pain. In patients with acute abdomen; acute appendicitis, acute cholecystitis, acute pancreatitis, mechanical bowel obstruction, activation of peptic ulcer, perforation of peptic ulcer and acute diverticular diseases. 20-25% of patients with acute abdomen cause bowel obstruction. Intestinal obstruction is one of the diseases with high mortality and cost. Our study was performed on 197 patients who were admitted to Trakya University Medical Faculty Emergency Department between 01.01.2015-01.01.2018 and diagnosed as ileus clinically and radiologically. Ninety (45.7%) of 197 patients were female, 107 (54.3%) were male, and the mean age was 64.1 (19-97). It was determined that 129 patients (65.5%) had previous intra-abdominal surgery and 68 patients (34.5%) had no operation. In our study, 25 (12.7%) patients died and 172 (87.3%) survived at 30-day follow-up. After the study, the factors that we found in the mortality prediction model in ileus were; blood transfusion, lactate, colon cancer, total bilirubin, MAP and CRP. The factors we found in the duration of stay model in ileus patients; Cancer diagnosis, creatinine, blood transfusion status, postoperative ileus status and lactate were found. After the study, the factors affecting the operation in patients with ileus; • Sofa value was determined as potassium, sodium and total protein. We thought that more effective patient management procedures could be performed in terms of mortality, length of hospital stay, and operation models of patients diagnosed in emergency situations. Thus, we thought that we could contribute to scientific ileus algorithm studies which can reduce both cost crops and mortality rates. In addition, a more comprehensive study of these models may contribute to the literature.