Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine başvuran ve herhangi bir servise yatışı yapılan travma hastalarının demografik verileri ve travma skorlarının incelenmesi
Investigation of demographic data and trauma scores in patients admitted to Trakya University Emergency Department and hospitalized at any clinic
- Tez No: 429085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil servisine başvurup herhangi bir kliniğe yatışı yapılan travma hastalarının demografik verileri ve travma skorlarını ile ilişkisini araştırdık. 1 Kasım 2011 – 3 Kasım 2015 tarihleri arasında acil servisimize başvuran travma vakaları retrospektif olarak hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyalarından incelendi. Toplamda çalışmaya alınma kriterlerine uygun 1501 vaka kaydına ulaşıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar cinsiyet, yaş, yaş aralıkları, olguların aylara göre dağılımı, olguların mevsimlere göre dağılımı, olayların oluş mekanizması, olay oluş saatleri, olguların etkilenen bölgeleri, taburculuk-yatış durumu, travma skorları olarak Glaskow Koma Skoru (GKS), Revize Travma Skoru (RTS), Circulation, Respiration, Abdomen, Motor, Speech (CRAMS), Abbrevitead Injury Scale (AIS), Injury Severity Score (ISS), New Injury Severity Score (NISS) ve Trauma Score and Injury Severity Score (TRISS) kullanıldı. Travma skorları istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışma kriterlerine uygun 1501 hasta bulundu. %71,2'si erkekti. Çalışmada ortalama yaş 52.10 bulundu. En sık başvuru şekli 112 ile, başvuru saati 08:00-16:00 aralığında, en sık temmuz ayında (%10,2) yapıldığı bulundu. En sık travma oluş mekanızması olarak düşmelerdir. Alt ekstremite en sık travmaya uğrayan bölgedir. Hastaların çoğu (%56,4) ortopedi ve travmatoloji servisine yatırılmıştır. Travma skorları tüm olgularda travmanın ağırlığını ve sağ kalımı belirlemede istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Acil servisimize başvurup yatırılan vakaların demografik özellikleri ve travma skorları literatürde daha önceden yapılmış çalışmaların sonuçlarıyla benzer bulunmuştur. Travma ile başvuran hastaların çoğunluğunu genç (19-29) erkeklerin oluşturduğu saptanmıştır. Sağkalım belirlemesinde travma skorlarının faydalı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We investigated the relationship between demographic data and injury scores in trauma patients referred to the emergency services and made any hospitalization to a clinic at Trakya University Health Research and Application Centre. We examined retrospectively a total of 1501 cases of trauma patients who admitted to our emergency department between November 1, 2011 - November 3, 2015 via hospital automation system and from patients' folder. The patients are evaluated about gender, age, age range, distribution by months of cases, according to the seasons of the cases, the mechanisms of events, event hours, patients affected areas, discharge-admission status, about patients and about trauma scores namely Glasgow Coma Scale, Revised Trauma Score, Circulation, Respiration, Abdomen, Motor, Speech, Abbreviated Injury Scale, Injury Severity Score, New Injury Severity Score and Trauma Score and Injury Severity Score. All of these trauma scores were analyzed statistically. Of 1501 patients eligible to the criteria of the study were 71.2% male. The average age of the study was 52.10. The most common application form for the trauma patients was 112 calling center, with the most common hour of application between 08:00-16:00 in the range, and often admitted to the hospital in July (10.2%). The most common trauma mechanism was simple falling down. Lower extremities are most frequently affected. Most patients (56.4%) were admitted to the orthopedics and traumatology service. Trauma scores showed statistically significant differences about determining the trauma importance and patients' survival. The demographic characteristics of hospitalized patients admitted to our emergency department and trauma scores were similar in the literature with the results of previous studies. The majority of trauma patients were young man with the age of 19-29. Trauma scores yielded significant results in the mortality assessment.