Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi acil servisine senkop nedeniylebaşvuran hastaların değerlendirilmesi
Trakya Üniversity Health Research Center for evaluation of Emergency Service due to patients with syncope
  1. Tez No: 429086
  2. Yazar: VOLKAN MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Senkop acil servise başvuran hastaların yıllık ortalama %1-2'sini oluşturur. Hastaneye yatıralan hastaların ise % l-6 'sını oluşturmaktadır. Senkop, özellikle yaşlı nüfusta altta yatan ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Genç sağlıklı erişkinlerin %12-48'i hayatlarında bir kez senkop geçirir. 75 yaş üstü insanlarda yıllık senkop insidansı %6 olarak bildirilmektedir. Altta yatan kalp hastalığı zemininde ani ölüm %25 civarındadır Bizim çalışmamızda acil servisimize 2 yıl boyunca senkop sebebi ile başvuran hastaların klinik bulgularının, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının, acil serviste aldıkları tanıların ve kalış sürelerinin, 3 ay içinde gelişen mortalite durumlarının, uluslararası skorlama sistemleri (Short-Term Prognosis of Syncope , San Francisco Syncope Rule,Evaluation of Guidelines in Syncope Study, Observatorio Epidemiologico sulla Sincope nel Lazio , Martin ve ark., Boston Syncope Score) kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Senkop skorlamaları sağ kalım durumlarına göre karşılaştırıldığında San Francisco Syncope Rule, Martin ve ark., Observatorio Epidemiologico sulla Sincope nel Lazio, Evaluation of Guidelines in Syncope Study ve Short-Term Prognosis of Syncope Study değeri ortalamalarının ölen hastalarda sağ kalan hastalara oranla daha yüksek olduğu bulunurken, Boston Rules Skoru ortalamalarının ise bir fark oluşturmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Syncope is accounting for 1%–3% of emergency department (ED) visits in a year. The rate of hospitilization of patients with syncope is % l-6. Syncope may indicate a serious disease, especially in the elderly population. 12-48% of healthy young adults lives once syncope atackamong their lives. The annual incidence of syncope is 6% people over 75 years Sudden death is around 25% with underlying heart disease. In our study, it is aimed to evaluate the clinical symptoms; laboratory and imaging findings, the diagnosis they receive in the emergency room and duration of stay, improving mortality status of within 3 months, the international scoring system (Short-Term Prognosis of Syncope Study, San Francisco Syncope Rule,Evaluation of Guidelines in Syncope Study, Observatorio Epidemiologico sulla Sincope nel Lazio , Martin et all., Boston Syncope Score) of patients with syncope who have admitted to our emergency department for two years. When we compact to syncope score in terms of survival; San Francisco Syncope Rule, Martin et al.