Trakya üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisine başvuran akut pankreatit ataklı hastaların değerlendirilmesi
Assessment of acute pancreatitis attacked patients attending to emergency department of Trakya University Health Research and Application Center
  1. Tez No: 450836
  2. Yazar: YAHYA KEMAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Akut pankreatit, mortalite ve morbiditesiyle önemli bir klinik tablodur.En sık etyolojik faktörler; safra taşı ve alkol kullanımıdır. Karın ağrısı, lipaz yüksekliği ve görüntüleme bulguları ile tanısı konulur. Bizim çalışmamızda Acil servisimize 2,5 yıl süresince başvuran ve akut pankreatit tanısı alan hastaların demografik özellikleri, etyolojik faktörleri, anamnezleri, şikayet ve muayene bulguları, radyolojik görüntüleme bulguları, laboratuar parametreleri ve skorlama sistemlerinin (Ranson, HAPS), 3 aylık mortalite durumlarına göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sağ kalım durumlarına göre hastalar karşılaştırıldığında ölen hastalarda sepsis ve septik şok düşündüren bulguların yüksek olduğu, vital parametrelerinin normal olmadığı, HAPS puanının yüksek olduğu bulundu. Akut pankreatit açısından kliniğimizde yapılan çalışma tek merkezli, geriye dönük çalışma olup, çok merkezli ve ileriye yönelik çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an important disease with mortality and morbidity. The most common etiologic factors were gallstone and alcohol use. Abdominal pain, lipase elevation and imaging findings are diagnosed. In our study, demographic characteristics, etiological factors, anamnesis, complaints and examination findings, radiological imaging findings, laboratory parameters and scoring systems (Ranson, HAPS), 3 Monthly mortality cases. According to survival status, the patients who died when compared with patients were found to have high findings indicating sepsis and septic shock, vital parameters were not normal, HAPS score was high. Our study in our clinic in terms of acute pancreatitis be single-centered, retrospective, can be multicenter and prospective studies.