Elektif kolesistektomi girişimlerinde preoperatif anksiyete düzeyinin intraoperatif hemodinami ve postoperatif ağrı üzerine etkisi
Effects of preoperative anxiety on preoperative hemodynamics and postoperative pain
- Tez No: 429090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmamızda hastaların preoperatif dönemdeki anksiyete düzeylerinin, intraoperatif hemodinamik instabilite ve postoperatif ağrı, hasta memnuniyeti ve hastane kalış süreleri üzerine etkilerini araştırdık. Bu çalışma ile intraoperatif dönemdeki komplikasyonların, postoperatif dönemdeki artmış analjezik ihtiyacının, hastanede uzun süreli yatışların ve böylece yüksek maliyetin önüne geçmeyi amaçladık. Verdikleri cevapların tedavilerini etkilemeyeceği belirtilerek alınan etik kurul onayı sonrası genel anestezi alacak hastalardan yirmi sorudan oluşan anket formumuzu ve ölçek olarak Durumluk-Sürekli Kaygı Envanterini doldurması istendi. Çalışmamıza 01/11/2015 - 29/02/2016 tarihleri arasında elektif kolesistektomi planlanan 72 hasta dahil edildi. Hastaların durumluk ve sürekli anksiyete skorları değerlendirildi. Hastalar durumluk anksiyete puanlamasına göre düşük ve yüksek anksiyeteli olmak üzere iki gruba ayrıldı. Anksiyete düzeyi ile yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, genel anestezi ve komorbid hastalık öyküsü arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki tespit edilmedi. Anksiyete düzeyinin intraoperatif hemodinamik parametreler (SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2), postoperatif ağrı derecesi ve analjezik tüketimi, hasta memnuniyeti, hastanede kalış süresi üzerine etkili olduğu gösterilmesine karşın, postoperatif titreme üzerine anlamlı etkisi bulunmadı. Sonuç olarak, preoperatif anksiyete intraoperatif hemodinamik problemlere yol açabilmektedir. Yüksek anksiyete skoruna sahip hastalarda intraoperatif kan basıncı regülasyonu, kalp atım hızı kontrolü hatta periferik oksijenlenmenin normalize edilmesi dahi güçleşebilir. Ayrıca postoperatif dönemde artan ağrının şiddeti ile analjezik ihtiyacında artış görülür. Sadece bununla da kalmayıp postoperatif bazı komplikasyonlara yol açarak hastane yatış sürelerini uzatabilir. Dolaylı olarak hastaların kuruma maliyeti de artabilir. Ayrıca yüksek anksiyete skoruna sahip olan hastaların postoperatif memnuniyeti de daha düşük olacaktır. Tüm bu saydığımız nedenlerle ameliyata hazırlanan hastaların preoperatif anksiyetelerinin giderilmesi hasta, anesteziyolog ve cerrah dahil kurumun yararına sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have researched the effects of the level of the anxiety of the patients on the intraoperative hemodynamic instability and postoperative pain, patient satisfaction and the stay period at the hospital. By this study, we aimed to prevent intraoperative complication, needs of analgesic consumption, the long term hospitalization and increased costs. Following ethics committee apparoval, the questionnaire was applied to the patients whom planned elective cholecystectomy. We asked them to answer questionnaire(State-Trait Anxiety Inventory) including 20 questions. 72 patients were included in the study between the dates 01/11/2015 and 29/02/2016. The patients have been classified in two groups as highly and lowly anxiety. There has not been found any significant relationship between the level of anxiety and age, gender, marial status, level of education, profession, general anesthesia and comobidity. Despite the effect of the level of anxiety on the intraoperative and hemodynamic parameters ( systolic, diastolic and mean arterial pressure, heart rate, SpO2) postoperative pain level, analgesic consumption, patient satisfaction and the hospitalization, there has not been found any effect on the postoperative shivering. In conclusion, the preoperative anxiety might cause intraoperative hemodynamic problems, the regulation of intraoperative blood pressure, heart rate speed, even if the normalization of the peripherical oxigenation might be difficult. Furthermare, in the postoperative period, analgesic need might increased by the level of pain. Not only that, it might cause some postoperative complications, which maket he stay periods longer at the hospital. İt might increas the cost of the patient to the institute. Furthermare, postoperative satisfaction of the patients who have the high anxiety score might be lower. All the resons have been mentioned, it would be beter to dispel the preoperative anxiety in term of patient, anesthesiolog, surgeon and the institute.