Karaciğer transplantasyonunun erken postoperatif komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early postoperative complications of liver transplantations
  1. Tez No: 429107
  2. Yazar: EMİN PASHAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Son dönem karaciğer yetmezliğinin tedavisinde karaciğer transplantasyonu tek kesin çözümdür. Karaciğer transplantasyonuyla hasta, son derecede kötü yaşam şartlarından, tamamen normal yaşama dönebilmektedir. Ancak, postoperatif ciddi komplikasyonlar önemli ölçüde hasta sağ kalımını önemli ölçüde tehlikeye atabilir. Amacımız karaciğer transplantasyonunun postoperatif erken döneminde karşılaşılan komplikasyonların ve uygun tedavi yaklaşımlarının belirlenmesidir. Metod: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde 2012 Mayıs - 2016 Ocak tarihleri arasında karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer transplantasyonu yapılmış 18 yaş üstü hastaların tüm tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların preoperatif, perioperatif ve postoperatif dönemde kaydedilmiş tüm komplikasyonları ve uygulanan tedavileri değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanıldı Bulgular: Gerçekleştirilen operasyonların %36'sı (9 hasta) canlı donörden, %64 'ü (16 hasta) kadavradan alınan greft ile yapılmıştır. Postoperatif karaciğer alıcılarının %12'sinde greft disfonksiyonu gelişti. En sık kanama (%16) olmak üzere, portal ven trombozu ( %12), biliyer rekonstrüksiyon (%8), hepatik arter oklüzyonu (%4), peritonit (%8) nedeni ile %20 hasta reopere oldu. Akut karaciğer yetmezliği nedeni ile %4 hastaya retransplantasyon yapıldı. Mortalite %20 olarak bulundu. Sonuç: Kliniğimizde karaciğer transplantasyonunda postoperatif erken dönemde karşılaşılan anlamlı sayılabilecek oranda ama kabul edilebilir mortalite oranının özellikle greft kaybı olup reopere olan hastalarda gerçekleştiği görüldü. Özellikle greft kaybı ve reoperasyon nedeni olabilecek erken postoperatif komplikasyonların mortaliteyi arttıracağı bilinmelidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Early Postoperative Complications of Liver Transplantations Introduction: Liver transplantation operation is the only absolute therapy for End Stage Liver Disease. Patients can switch to a totally normal life from a deeply terrible life pattern by having that operation. But, the postoperative severe complications may compromise patient survival in a serious manner. Our aim is to determine the early postoperative complications of liver transplantation operations. Methods: All the medical records of the patients who had Liver Transplant Surgery in between the 2012 May - 2016 January period at Marmara University Hospital have been evaluated retrospectively for the ones above 18 years of age. All complications the patients experienced during the early postoperative period and the preoperative features of the patients and the operative data recorded were evaluated. Results: For 36% of the operations (9 Patients) grefts from Living Donors, and for 64% (16Patients) cadaveric donor grefts were used. Greft dysfunction took place in 12% of the recipients postoperatively. Postoperatively, 20% of the patients had reoperations with the most frequent cause of bleeding (16%), followed by portal vein thrombosis (12%), biliary reconstructions (8%), occlusion of the hepatic artery (4%), and peritonitis (8%). One of the patients (4%) had retransplantation for acute hepatic failure. Total Mortality was found as 20%. The data was processed by IBM SPSS Statistics 22.0 software Conclusion: A significant but acceptable rate of mortality was determined during early postoperative period of the Liver Transplantations in our clinic, caused by the significant amount of complications especially occurred in the ones who had reoperations after greft loss. Early postoperative complications especially the ones which may result with greft loss and reoperations may increase mortality after liver transplantation.