Aşil tendonu tamirinde kullanılan dikiş materyallerinin tendon üzerinde oluşturduğu metabolik etkilerin kantitatif gerçek zamanlı PZR yöntemi ile değerlendirilmesi
Metaboli̇c effect of suture materials on achi̇lles tendon heali̇ng, in vivo study,quantitative analysis BY RAEL time PCR method
  1. Tez No: 429108
  2. Yazar: SELİM ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aşil tendon tamiri sonrası postoperatif birinci haftadan baĢlayarak üçüncü hafta sonuna kadar süren tendon yapısında yumuşama olduğu bilinmektedir. Aşil tenonunda meydana gelen bu yumuşamada sık olarak kullanılan dikiş materyalleri olan Vicryl®, Ethibond®, göstermeyi amaçladık.Çalısma tavşan aşil tendonu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu ile birlikte dört grup olup, her grubun örneklem sayısı 9'dur. Aşil tendonu üzerinde rüptür modeli oluşturulup ilk üç grupta Kessler(modifiye) tekniği kullanılarak üç farklı dikiş materyali ile onarılmış, dördüncü grup kontrol grubu olmuştur. mRNA izolasyonu gerçekleştirilmiş; Kollajen tip Iα2, kolajen tip IIIα1, Dekorin, Matriks Metalloproteinaz 13 (MMP13)ve İnterlökin 1β (IL1β) genlerinin ekspresyonları Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (GZ PZR) metodu ile kantitatif olarak ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Kollajen Iα2, kollajen IIIα1 ve dekorin genlerinin ekspresyonu PDS ile tamir edilen grupta en yüksek saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak aşil tendon tamirinin PDS ile yapılması, moleküler düzeyde anabolik ve katabolik etkileri bakımından Vicryl ve Ethibond‟a göre avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
Softening of the Achilles tendon is known condition during the healing period of the tendon in between first and third weeks. Our aim was to show the anabolic, catabolic and inflammatory effects of Vicryl®. In the current study, rabbit achilles tendon rupture model was created and repaired with different suture materials. mRNA expression levels of Collagen (Col) Iα2, Col IIIα1, Decorin, Matrix Metalloproteinase13 (MMP13)ve Interleukin 1β (IL1β) were observed on healing rabbit achilles tendons by Real Time Polymerase Chain Reaction method. PDS® levels compared to others (p0,05). In conclusion, achilles tendon repair with PDS® catabolic effects at molecular level when compared to Vicryl®, Ethibond® and PDS® at molecular levels. Repair group showed highest Col Iα2, Col IIIα1 and decorin expression has advantageous anabolic and catabolic effects at molecular level when compared to Vicryl® and Ethibond®.