Farklı yöntemlerle materyallerle yapılan posterior indirekt restorasyonların 12 aylık klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of posterior indirect restorations fabricated with different techniques and materials among 12-months period
  1. Tez No: 429133
  2. Yazar: ZUHAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVUZ GÖMEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Restoratif diş tedavisinin amacı kaybedilen fonksiyon, fonasyon ve estetik özelliklerinin diş dokuları korunarak yeniden kazandırılmasıdır. Geniş diş dokusu kayıplarında, kalan dokuları korumak, daha iyi kenar uyumu sağlamak ve polimerizasyon büzülmesinden kaynaklanan sorunları en aza indirmek amacıyla onley restorasyonlar uygulanmaktadır. Klinikte kolay uygulanabilir olması sebebiyle tercih edilen onley restorasyonlar gerek muayene ortamında gerekse laboratuvarda yapılabilmektedir. Bir süredir diş hekimliğinde kullanılan CAD/CAM sistemleri ile onley restorasyonları üretilebilmektedir. Bu uzmanlık tez çalışmasında,CAD/CAM vegelenekselyöntemler ile üretilen kompozit ve seramik materyallerin FDI ve modifiye USPHS kriterleri kullanılarak başlangıç ve 12 aylık klinik değerlendirilmesi yapılmıştır.12 aylık değerlendirme sonucunda, 128 onley restorasyonu arasından desimante olan iki adet kompozit restorasyondan bir tanesi yenilenmiştir, diğeri ise tamir edilerek yeniden simante edilmiştir. Bir kompozit restorasyona ise, post operatif hassasiyet sebebiyle kanal tedavisi yapılmıştır. Restorasyon gruplarının yaşam ömrü kıyaslamasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. En düşük yaşam ömrü kompozit grubunda görülürken (%90.6), CAD/CAM kompozit ve seramik onley gruplarında %100'dür. CAD/CAM ile üretilen onley restorasyonlar, geleneksel yöntemlerle elde edilen materyallere göre anlamlı olarak daha başarılı bulunmuştur. Onley restorasyonlar tercih edilirken yaşam ömürlerinin göz önünde bulundurulması, buna yönelik materyal seçimi yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the restorative treatment is to supply the function, phonation and aesthetic properties of tooth structures. Onlay restorations are manufactured in order to preserve residual tooth structures, gain better marjinal adaptation and minimize the problems of polymerization shrinkage on extensive cavities. Onlay restorations that are very practicable in clinic situations, could be manufactured in both clinics and laboratoires. Recently, CAD/CAM systems are used for onlay restorations. In this specialty thesis,composite and ceramic materials manufactured by CAD/CAM and conventional methodswere evaluated by FDI and modified USPHS criterias on baseline and 12-month periods. At the end of evaluation period, among 128 restorations, two of the composite onlays were debonded, one of them were renewed while the other one was recemented. One of the composite restoration was diagnosed for root canal therapy in cause of post operative sensitivity. There was no statistically significant different among the longevity of all groups. The longevity ratio was 100% among CAD/CAM manufactured composite and ceramic groups while the lowest longevity was detected incomposite groups (%90.6). CAD/CAM manufactured onlay restorations were found to be more successfull thanconventionally manufactured onlays. It is crucial to consider longevity ratios of onlay restorations when choosing appropriate materials.