Tedavi gereksinimleri genel anestezi altında karşılanan çocuk hastalara yönelik üç yıllık retrospektif değerlendirme
Retrospective evaluation of dental rehabilitation under general anesthesia for pediatric patients in three-year period
- Tez No: 429134
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı'na başvuran ve genel anestezi altında diş tedavileri yapılan çocuk hastaların tıbbi bilgilerini, endikasyon nedenlerini ve yapılan tedavi türlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Geriye dönük ve karşılaştırmalı olarak planlanan bu çalışma için gerekli veriler Ocak 2013 ile Eylül 2015 arasında genel anestezi altında diş tedavileri yapılan hastaların kayıtlarından elde edilmiştir. Veriler hastanın yaşı, cinsiyeti, genel tıbbi durumu, operasyon süresi ve yapılması gerekli görülen diş tedavilerini içermektedir. Genel anestezi altında 128'i kız (%39,88) ve 193'ü erkek (%60,12) olmak üzere 321 çocuk hasta tedavi edilmiştir. Sağlıklı hastaların yaş ortalaması 5,5±2,6 iken sistemik bir sağlık sorunu bulunan hastaların yaş ortalaması 8,0±3,3 olarak saptanmıştır. Hastaların %63'ünde sistemik bir veya birden fazla sağlık sorunu bulunurken %37'si sağlıklıdır. Hastaların gerekli görülen diş çekimleri, endodontik ve restoratif tedavileri, cerrahi işlemleri ve diş eti ve koruyucu tedavileri tek seansta genel anestezi altında tamamlanmıştır. 321 hastada yapılan toplam 3057 diş tedavisi sayısı hasta başına ortalama 9,52±4,22 olarak saptanmıştır. Diş çekimlerinin restoratif ve endodontik tedavi sayısından daha fazla olması sistemik sağlık sorunu bulunan hastalarda daha prognozu şüpheli diş tedavilerinden kaçınılması ve genel anestezi uygulamasının tekrarlanması riskinden kaçınılması düşüncesini öne çıkarmaktadır. Hastane ortamında genel anestezi altında tedavi uygulaması için doğru seçilmiş çocuk hastalarda diş tedavilerinin başarılı bir şekilde yapıldığı görülmektedir. Bu uygulama sayesinde tek seans bütün diş tedavilerinin bitirilmesi için etkili bir yöntem olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis were to evaluate the characteristics of patients, to determinate the indications and describe the types of dental treatment, which were carried out under general anaesthesia at Istanbul University, Faculty of Dentistry. A retrospective, descriptive and comparative study was designed. Datas were collected from patients who had indications for dental treatment under general anaesthesia for three-year period (January 2013 to September 2015). Information collected from anamnesis and epicrisis cards included age, gender, general health status, indications for general anaesthesia and dental treatment provided including the number of teeth etracted and restorated. A total of 321 patients, 128(39,88%) female and 193(60,12%) male received dental treatment under general anaesthesia. Mean age of healthy pediatric patients was 5,5±2,6 and 8,0±3,3 for special health care needed pediatric patients. %63 of the patients were special care needed ones and %37 were healthy. Complete oral rehabilitation including restorations, extractions of deciduous and/or permanent teeth, periodontal treatments, some surgical procedures and prophylactic treatments were performed under general anaesthesia in a single visit. A total of 3057 dental procedures were recorded for 321 patients with a mean of 9,52±4,22. More extractions were performed than restorative treatments due to get through successful treatments for special health care needed patients and prevent from possible repeat general anaesthesia procedures. It was concluded that dental treatment can be carried out successfully under general anaesthesia in a hospital environment for pediatric dental patients who have right indications for this procedure. Complete oral rehabilitation under general anaesthesia which was provided in a single visit proved to be effective and efficient.