Perkütan nefrolitotomide iki farklı dilatasyon yönteminin güvenlik açısından karşılaştırılması: Aşamalı dilatasyona karşı tek seferde dilatasyon uygulaması
Compari̇son of two di̇fferent di̇latati̇on methods i̇n percutaneous nephroli̇thotomy: One shot di̇latati̇on agai̇nst stage di̇latati̇on
- Tez No: 780838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda amaç; One-shot amplatz dilatasyon ve aşamalı amplatz dilatasyon teknikleri kullanılarak yapılan perkütan nefrolitotomi (PNL) ameliyatlarını preoperatif ve postoperatif laboratuvar verileri, varsa komplikasyonlarını, takipleri, varsa ek işlem gerekliliğini, ameliyat süresi, skopi süresi, vital bulgularını takip ve kayıt/analiz ederek güvenlik/etkinlik açısından prospektif olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya aşamalı amplatz dilatasyonla PNL yapılan (Grup I) 40 ve one-shot amplatz dilatasyonla PNL yapılan (Grup II) 40 hasta dâhil edildi. Hastaların seçiminde; bilateral böbrek fonksiyonları normal olup ürolojik ya da nefrolojik herhangi bir ek hastalığı olmama ve çalışmaya katılmak için gönüllü olma etkili olmakla birlikte 1 hastaya aşamalı, ardından 1 hastaya tek seferde, ardından 1 hastaya tekrar aşamalı amplatz dilatasyonla PNL yapılarak birebir randomize bir popülasyon oluşturuldu. Her iki yöntem de amplatz dilatatör setleriyle yapıldı. Grup I' de aşamalı olarak 8F dilatatörden 4' er, 4' er atlanarak 12F, 16F, 20F ……………30F şeklinde ihtiyaç olan giriş çapına kadar dilate edildi. Grup II de ise 8F amplatz dilatatörüyle dilate edildikten sonra direk olarak 26F veya 28F ya da 30F amplatz dilatatör ile dilate edildi ve bu iki grup arasındaki anlamlı farklar karşılaştırıldı. Hasta grupları; yaş, cinsiyet, taş lokalizasyonu, toplam taş boyutu, operasyon süresi, skopi süreleri, dilatasyon süresi, preoperatif ve postoperatif 24. saat hemoglobin değişimleri, kan transfüzyon oranları, hastanede kalış süreleri, postoperatif 24. saatteki vizüel analog skala (VAS) ağrı skorları, ek tedavi gereksinimleri ve komplikasyon açısından Clavien-Dindo skorlama sistemi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda tek seferde Amplatz dilatasyon grubunda istatistiksel olarak anlamlı daha az skopi, ameliyat ve dilatasyon süresi olduğu görülmüştür (p0,05). Farklı serilerde PNL için %51 ile %100 arasında değişen taşsızlık oranları verilmiş olup bizim verilerimiz daha önceki literatürler ile uyumludur. Çalışmamızda toplam komplikasyon oranları Grup I ve II' de %15 olarak bulunmuştur. Verilerimize göre tek seferde amplatz dilatasyon en az diğer tüm dilatasyon yöntemleri kadar güvenilirdir. Tek seferde amplatz dilatasyon grubunda daha az dilatasyon başarısızlığı saptanmış olup istatistiksel olarak anlamsızdır. Tek seferde amplatz dilatasyon grubunda ortalama VAS skoru istatistiksel olarak anlamsız şekilde daha düşüktür (p>0,05). Hastane yatış süreleri açısından istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir. (p>0,05). Grup I'deki 40 hastanın 35'inde (%87,5), grup II'deki 40 hastanın 36'sında (%90) tam taşsızlık sağlanmış olup başarı oranları açısından istatistiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Grup I'de ortalama hastanede kalış süresi 4,4 ± 1,5 gün, grup II'de 4,5 ± 2,5 gün olup istatistiksel fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Grup I'deki 40 hastanın 3' ünde (%7,5), grup II'deki 40 hastanın 0' ında (%0) dilatasyon başarısızlığı olup istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0,05). Clavien – Dindo derece I komplikasyon olarak değerlendirilen ateş; Grup I'de 2 hastada ( %5), grup II'de 1 hastada (% 2,5) izlenmiş olup, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (P>0,05). Genel anestezi altında ek cerrahi işlem gerektiren Clavien derece 3B komplikasyonlar karşılaştırıldığında, sadece grup II'de postoperatif nefrostomi yerinden sızması kesilmeyen bir hastaya D-J kateter yerleştirilmiş olup, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi (P>0,05). Çalışmamızda Derece 3A, Derece 4A/4B ya da Derece 5 komplikasyon hiç gözlenmedi. Toplam komplikasyon oranı her iki grupta eşit ve % 5 idi. Sonuçlar: Çalışmamız sonuçlarına göre One-shot Amplatz dilatasyon yapılan grupta, ortalama operasyon süresi, skopi maruziyet süresi ve dilatasyon süresi istatistiksel anlamlı şekilde daha kısadır. One-shot amplatz dilatasyon yöntemi en az diğer dilatasyon yöntemleri kadar güvenli, etkin ve uygulanabilir bir yöntemdir. Ayrıca Amplatz dilatasyon seti küçültülerek cerrah daha az yorulup, ameliyat çok daha ucuza maledilebilir ve ülke ekonomisine katkı sağlanabilir. Bu nedenlerle one-shot amplatz dilatasyon standart bir yöntem olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study; comparison of two different dilatation methods in percutaneous nephrolithotomy (PCNL) by recording and analyzing preoperative and postoperative laboratory data, complications, follow-up data, additional operation requirement, duration of surgery, duration of scopy, in terms of safety and efficacy, prospectively. Materials and Methods: 40 patients who underwent PCNL with stage amplatz dilatation (Grup I) and 40 patients who underwent PCNL with one-shot amplatz dilatation (Grup II) were included in our study. The inclusion criteria were; bilateral normal kidney function, lack of urological or nephrological disease, and volunteering to participate in the study. A 1 to 1 randomized population was generated by progressing a patient to stage amplatz dilatation and progressing a patient to one-shot amplatz dilatation. Both surgeries were performed with amplatz dilator sets. In Group I, patients were dilated up to 30F progressively, starting from the 8F dilator. In Group II; After dilatation with 8F amplatz dilator, it was directly dilated with 26F or 28F or 30F amplatz dilator and the significant differences between these two groups were compared. Patient groups were evaluated for age, gender, stone localization, total stone size, duration of operation, duration of scopy, dilatation time, postoperative 24th hour hemoglobin drop, blood transfusion rates, hospital stay time, visual analogue scale (VAS) at the postoperative 24th hour, Clavien-Dindo classification. Results: In our study, there was statistically significant less scopy, operation and dilatation time in the One-shot Amplatz dilatation group (p 0.05). Different articles have stone-free rates ranging from 51% to 100% for PCNL and our data is consistent with previous literature. In our study, the total complication rates were found to be 15% in Group I and II. According to our data, one-shot amplatz dilatation is as reliable as all other dilatation methods. Less dilatation failure was detected in one-shot amplatz dilatation group but this was not statistically significant. The mean VAS score in the one-shot group was statistically insignificantly lower (p> 0.05). No statistically significant difference was found in terms of hospitalization periods. In 35 (87.5%) of the 40 patients in Group I and 36 (90%) of 40 patients in Group II had complete stone-free status and no statistically significant difference was found in terms of success rates (p> 0.05). Fever, which is counted as Clavien Dindo Grade 1 complication was observed in 2 patients in Group I (5%) and in 1 patient (2.5%) in group II. There was no statistically significant difference between two groups in terms of fever (P> 0.05). When the Clavien degree 3B complications requiring additional surgery under general anesthesia were compared, a D-J catheter was placed in a patient who did not stop leaking from the postoperative nephrostomy site only in group II. No statistically significant difference was found between the groups in terms of Glavien grade 3B complications (P> 0.05). In our study; Clavien Grade 3A, 4A, 4B and 5 complications were not observed. The total complication rate was equal and 5% in both groups. Conclusions: According to the results of our study; In the one-shot Amplatz dilatation group, the average operative time, the duration of the scopy exposure and the dilatation time were statistically significantly shorter. One-shot amplatz dilatation method is as safe, effective and applicable as at least other dilatation methods. In addition, the Amplatz dilatation set can be minimized, so the surgeon may be less fatigued, surgery can be cheaper and contribute to the national economy. For these reasons one-shot amplatz dilatation can be preferred as a standard method.