Konjenital kalp hastalığı nedeni ile ameliyat edilen yenidoğanlarda erken enteral beslenme
Early enteral feeding of neonates with congenital heart disease undergoing congenital heart surgery
  1. Tez No: 429142
  2. Yazar: ESİN OKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KÜRŞAD TOKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yenidoğan döneminde konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen hastaların uygun şekilde beslenme desteği alabilmeleri morbidite ve büyümeyi olumlu şekilde etkiler. Bu çalışmada amacımız, postoperatif dönemde, enteral beslenme karakteristiklerinin belirlenmesi, oral beslenmedeki güçlükler ve engellerin belirlenmesi ve buradan elde edilen verilerle beslenme kılavuzunun oluşturulmasıdır. Ocak 2012 ve Aralık 2014 yılları arasında, yenidoğan döneminde ameliyat edilen; 85'i büyük arter transpozisyonu ve 2'si aort koarktasyonu tanısı almış toplam 87 hasta geriye dönük olarak incelendi. Olguların yaş ortalaması 9.37±5.73 gün (3-30 gün); 60'ı erkek (%69), 27'si kız (%31) idi. Hastaların preoperatif, operatif ve postoperatif parametreleri kaydedildi. Yoğun bakım izlemi sırasında tam enteral beslenmeye geçiş zamanını uzatan ya da beslenmenin kesintiye uğramasına neden olan faktörler belirlendi. İlk 24 saatte tüm hastalarda enteral beslenmeye başlanabildi. Tam olarak enteral beslenmeye ortalama 3.3 günde geçilebildi. Gastrik rezidü % 63.2 hastada görüldü ve beslenmenin atlanmasına neden olan önemli faktörler arasındaydı. Gastrik rezidüsü olan hastalarda tam enteral beslenmeye geçiş uzadı, beslenmenin atlanması ve beslenmeye ara verilme sıklığı arttı. Beslenmeye ara verilmek zorunda kalınan hastalarda tam enteral beslenmeye geçiş süresinin daha uzun olduğu görüldü. Doğum kilosu, cinsiyet ve ameliyat yaşı beslenmeyle ilişkilendirilemedi. Rezidüel kardiyak defekt, böbrek fonksiyon bozukluğu, elektrolit dengesizlikleri ve kan şekeri regülasyonu gibi metabolik faktörlerin beslenmeye etkileri olmadığını saptadık. Cerrahi sonrası erken enteral beslenmeye başlamanın, hastanede yatış süresinin kısalmasına, yardımcı beslenme tekniklerine lüzum olmaksızın taburculuğun sağlanabilmesine, taburculuk sonrası evde bakım sırasında beslenme güçlüklerinin azalmasına katkıda bulunduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Receiving appropriate nutrition support has positive effects both on the growth and the morbidity of patients who had undergone surgery due to congenital heart disease, during their newborn period. The aims of this research are to determine enteral feeding characteristics throughout the postoperative period, to define difficulties and obstacles in oral feeding and to establish dietary guidelines based on the acquired data. From January 2012 to December 2014, 87 patients were retrospectively evaluated. All patients were operated during their newborn period; of whom 85 were diagnosed with transposition of great arteries and 2 were diagnosed with coarctation of aorta. Median age of the cases were 9.37±5.73 days (3-30 days); of whom 60 were male (69%) and 27 were female (31%). Patients' preoperative, operative and postoperative parameters were recorded. During the intensive care unit stay, factors that delayed the transition to full enteral feeding or even interrupt the feeding itself were identified. Enteral feeding was applicable for all patients within the first 24 hours. Full enteral feeding was applicable on average of 3.3 days. Gastric residue was observed on 63.2% of the patients; this was observed among major factors to suspend the feeding. Regarding patients with gastric residue, transition to full enteral feeding was delayed, feeding interruption and feeding suspension frequencies were increased. It was observed that transition periods to enteral feeding took longer, for the patients with feeding interruptions. Neither birth weight, sex or operation age was associated with the feeding. We found out that metabolic factors , residual cardiac defect, renal dysfunction, electrolyte imbalances or glycemic control had no influence on the feeding. We believe that promptly initiation of postoperative enteral feeding contributes; to shorten the hospitalization period, to discharge without any requirement of a feeding support and to reduce the post-discharge homecare feeding difficulties.