Kolposkobi uygulanan hastalarda human papillomavirus (HPV) ve HPV 16 tanısı
Determination of HPV and HPV type 16 by real-time pcr of women referred to colposcopy
  1. Tez No: 204211
  2. Yazar: SİBEL UNURLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENDAM BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Public Health, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Servikal kanser dünya için önemli bir sağlık problemi olup mortalitenin önemli bir nedenidir. Skuamöz servikal kanserin % 84-100'den HPV sorumludur. Servikal kanserin potansiyel olarak önlenebilir olması nedeniyle, servikal kanser risk faktörleri hakkında kisilerin bilgilendirilmesi, premalign lezyonların erken tanı ve tedavisi prognozu etkileyecek en önemli faktörlerdir. Hastanemiz olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na adet düzensizliği, disüri, vaginal akıntı, bel ve kasık ağrısı, postkoital kanama sikâyetleriyle polikliniğe basvurmus hastalara uygulanan fizik muayenelerinin değerlendirilmesi ile kolposkopi uygulanmaya karar verilen 60 hastada kolposkopik muayeneye alınmıstır. Kolposkopi uygulanma sırasında hastalardan servikal sürüntü örneği alınmıstır. Çalısma grubu kolposkopik bulgulara göre 30 kolposkopi pozitif, 30 kolposkopi negatif grup olarak ayrılmıstır. HPV'nin neden olduğu sikâyetlerle direkt iliskili olmaksızın memede kitle, çocuk istemi, disüri, vaginal akıntı, menapoz kontrolü, rutin kontrol veya genel tarama gibi sebeplerle polikliniğe gelen 20 kisiden bir kontrol grubu olusturulmus ve hastalardan servikal sürüntü örnekleri alınmıstır. Servikal kanserle çok yakın iliskili olduğu için yüksek riskli grup olan HPV tip 16 ve diğer HPV tipleri Real Time PCR yöntemi ile arastırılmıstır. Serviks kanseri etiyolojisinde önemli risk faktörleri olarak tanımlanan yas, gebelik sayısı, medeni durum, anormal kolposkobik bulgular, PAP smear test sonucu ile HPV prevalansı Real Time PCR yöntemi ile arastırılmıstır. Çalısmamızda HPV varlığı ve HPV tip 16 prevalansı tespit edilerek elde edilen sonuçların yas, gebelik sayısı, medeni durum, anormal kolposkobik bulgular, PAP smear sonuçları gibi parametrelerle iliskisi istatitiksel olarak değerlendirilmistir. Bizim çalısmamızda kolposkopi negatif grupta Real Time PCR ile HPV tip 16 % 6.7, Tip 16 dısı tipler % 16.6 oranında pozitif bulunmustur. Kolposkopi pozitif grupta ise Real Time PCR ile HPV tip 16 % 6.7 iken HPV tip 16 dısı tipler % 6.7 oranında pozitif bulunmus. Kontrol grubunda da Real Time PCR ile HPV tip 16 % 15, HPV tip 16 dısı tipler % 35 oranında pozitif bulunmustur. Kolpskopi grubu ile HPV ve HPV tip 16 arasında istatistiksel olarak kontrol grubundan kaynaklı güçlü bir iliski vardır. Medeni durum ve PAP smear test sonucu ile HPV ve HPV tip 16 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliski bulunamamıstır. Yas ve gebelik sayısı ile HPV ve HPV tip 16 arasındaki iliski istatistiksel olarak değerlendirilememistir. Kolposkopik bulgular ile HPV prevalansı arasında oldukça güçlü bir iliski vardır. Real Time PCR sensivitesi yüksek bir yöntem olmasına ragmen gelistirilmesi için daha ileri bilimsel arastırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer, which is a severe health problem in the world, is an important reason of mortality. HPV are the cause of 84-100% of Skuamöz cervical cancers sorumludur. Cervical cancer is potentially preventable thus, providing information for the people on cervical cancer risk factors as well as early diagnosis and treatment of the premalign lesions are important factors to affect prognosis. Following the evaluation of the physical examination of the patients who applied to Gynecology and Maternity Department of Gazi University Medical School Hospital with complaints such as irregular menstruation, disüri, vaginal discharge, pain in waist and crotch, postkoital bleeding, it was decided to apply colposcopy on 60 patients. During the colposcopy, cervical smear samples were from the patients. According to the coloscopic findings from the study group, the study group was divided as 30 patients coloscopy positive and 30 patients coloscopy negative. A control group was established from 20 patients applied to the polyclinics with reasons different from HPV complaints, but complaints about breast mass and vaginal discharge as well as pregnancy demand, disüri, with the aim of menopause control, routine control and general scanning. Because they have close relation with cervical cancer, high risk group HPV type 16 and other types of HPV were analysed by using Real Time PCR method. Factors such as age, number of pregnancies, marital status, abnormal coloscopic findings, smear results and HPV prevalence is analysed by using PCR method. In our studies, prevalence of HPV and type HPV 16 have been determined. The relation of the findings with the parameters such as age, number of pregnancies, marital status, abnormal coloscopic diagnoses, smear results have been statistically evaluated. In our studies, HPV type 16 was found 6.7% types other than HPV type 16 was found 16.6% positive in coloscopy negative groups with Real Time PCR method. HPV type 16 was found 6.7% types other than HPV type 16 was found 16.6% positive in coloscopy positive groups with Real Time PCR method. In the control group, HPV type 16 was found 15% types other than HPV type 16 was found 35% positive with Real Time PCR method. There is a statistically strong association between coloscopy groups and HPV, HPV type 16, types other than HPV type 16 because of coloscopy positive groups. There was not a statistically association between marital status, PAP smear results and HPV, HPV type 16, types other than HPV type 16. It was not statistically evaluated association between age, number of pregnancies and HPV, HPV type 16, types other than HPV type 16. There was a strong association between coloscopic findings with prevalence of HPV. Real Time PCR which need advance researched is a high sensitivity method.