Kronik periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedaviye ek olarak farklı parametrelerde kullanılan diyot lazerin klinik ve mikrobiyolojik etkinliğinin değerlendirilmesi
Clinic and microbiological evaluation of diode laser at different disinfection parameters as an adjunct to initial periodontal therapy
- Tez No: 429176
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedavi (BPT)?ye yardımcı olarak kullanılan güven aralığı içerisinde iki farklı dezenfeksiyon parametresinde diyot lazer (940 nm) uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya her bir yarım çenesinde sondalama derinliği (SD) ? 5 mm, gingival indeks (Gİ) ? 2 olan en az 3 tek köklü dişe sahip, yaşları 35 ile 60 arasında değişen 16 kadın, 14 erkek toplam 30 KP hastası dahil edildi. Rastgele 3 gruba ayrılan hastalardan 1. gruba diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (SRP) ve yüksek dezenfeksiyon parametresinde diyot lazer uygulaması (SRP+YPL grubu), (2 W, 20 ms pulse length-20 ms pulse interval, diş başına 30 sn) 2. gruba SRP ile beraber düşük dezenfeksiyon parametresinde diyot lazer uygulaması (SRP+DPL grubu) (1.5 W 20 ms pulse length-20 ms pulse interval diş başına 30 sn) ve 3. gruba sadece SRP uygulaması (SRP grubu) yapıldı. Subgingival plak örnekleri SD ? 5 mm ve Gİ ? 2 olan bölgelerden tedavi öncesi (0. gün) ve tedavi sonrası (90. gün) alındı. Bunu takiben plak indeksi (Pİ), Gİ, sondalamada kanama (SK), SD ve rölatif ataşman seviyesi (RAS) içeren klinik ölçümler yapıldı. Mikrobiyolojik değerlendirme için total canlı bakteri sayımı yapıldı ve zorunlu anaerob bakteri oranları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Clinic and Microbiological Evaluation of Diode Laser at Different Disinfection Parameters as an Adjunct to Initial Periodontal Therapy The objective of this study was to compare the clinical and microbiological effects of diode laser (940 nm) with two different parameters as an adjunct to initial periodontal therapy in chronic periodontitis (CP) patients. A total of 30 CP patients (16 female, 14 male) ages ranging between 30-65, with a probing depth (PD) ? 5 mm and gingival index (GI) ? 2 in at least 3 single-rooted teeth within each quadrant were selected, and divided into 3 groups randomly. Groups of patients received: 1) High parameter diode laser with scaling and root planing (SRP+YPL group) (2 W, 20 ms pulse length-20 ms pulse interval, 30 sn per tooth), 2) low parameter diode laser with SRP (SRP+DPL group) (2 W, 20 ms pulse length-20 ms pulse interval, 30 sn per tooth), 3) SRP alone (SRP group). Subgingival plaque samples were obtained from selected teeth with PD ? 5 mm and GI ? 2 at day 0 and day 90. Following the microbiological sampling, clinical measurements including plaque index (PI), GI, bleeding on probing (BOP), PD, relative attachment level (RAL) were performed. For the microbiological evaluation total viable cell count (TVC) was performed and proportions of obligate anaerobic microorganisms were determined. At the end of the observation period, statistically significant improvements in all clinical parameters were observed within each group.