Hepatosellüler karsinomlu hastalarda Mİ-RNA'nın önemi
The importance of mi̇cro-RNA i̇n pati̇ents wi̇th hepatocellular carci̇noma
  1. Tez No: 429197
  2. Yazar: BÜNYAMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TANER GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatoselüler karsinomanın erken evrede saptanması prognoz ve hasta yönetimi açısından çok önemlidir. Hepatoselüler karsinomayı erken aşamada tespit edecek ideal bir marker henüz yoktur. MikroRNA-26, mikroRNA-192 ve mikroRNA-122 Hepatoselüler karsinoma'da anlamlı olabilecek yeni bir biyomarker olabilir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Şahinbey Hastanesinde 2014-2016 yıllarında yeni tanı konulan 42 hepatoselüler karsinoma hastalarının ve 45 kontrol grubu olarak aldığımız hepatosteatozu olan hastalarının serumunda real-time PCR metodu kullanılarak mikroRNA-26, mikro-192 ve mikroRNA-122 düzeyleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is very important to determine hepatocellular carcinoma at an early stage for prognosis and patient management. There is still no ideal marker to detect hepatocellular carcinoma at early stage. MicroRNA-26, microRNA-192 and microRNA-122 may be a novel biomarker for hepatocellular carcinoma. Materials and methods: This study was performed in 2014-2016 at Gaziantep University, Faculty of Medicine, Sahinbey Hospital with new diagnosed 42 hepatocellular carcinoma and 45 control (Nonalcoholic fatty liver disease) patients. The peripheral blood was collected from patients and controls. MicroRNA-26 microRNA-192 and microRNA-122 levels were determined by using real-time PCR method.