Hepatit B virüsü enfeksiyonu için prognostik bir belirteç olarak mikroRNA'ların rolü üzerine moleküler bir çalışma
A molecular study on the role of microRNAs as a prognostic marker for Hepatitis B virus infection
  1. Tez No: 921620
  2. Yazar: MUSTAFA MAHMUD MUSTAF BADRANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hepatit B virüsü (HBV), karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinoma (HCC) kadar ilerleyebilen akut ve kronik karaciğer bozukluklarına neden olabilen, karaciğere saldıran bir virüstür. HBV küresel olarak önde gelen bir hastalık ve ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. MikroRNA'lar (miRNA'lar), tamamlayıcı mRNA'ların hem stabilitesini hem de translasyonunu etkileyerek transkripsiyon sonrası düzeyde gen ifadesini modüle eden küçük kodlamayan RNA'lardır. MikroRNA'lar (miRNA'lar) gen fonksiyonunun düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Çok sayıda bulgu, miR-101 ve miR-122 ve miR-221 gibi bazı miRNA'ların HBV replikasyonunda ve HBV ile ilişkili HCC gelişimi de dahil olmak üzere HBV ile ilişkili hastalıkta rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmanın amaçları, Iraklı HBV pozitif hastalarda HBV genotipini belirlemek ve kronik hepatit B'de karaciğer hasarının tanısal bir belirteci olarak plazmadaki bazı mikroRNA'ların (101, 122 ve 221) ekspresyon düzeyini değerlendirmektir. Bu çalışma, 25 sağlıklı birey, 25 kronik HBV taşıyıcısı hasta, 25 tedavi altındaki HBV pozitif hasta ve 25 okült HBV enfeksiyonu olan hasta olmak üzere dört denek grubunu içermiştir. Çalışmaya 15/2/2023 tarihinde Bakuba Eğitim Hastanesi / Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü'nden ve Diyala Sağlık Müdürlüğü Merkez Kan Bankası Laboratuvarı Viroloji Birimi'nden kan örnekleri alınarak başlanmıştır. Plazmadaki HBV genotipi, viral yük ve miRNA'lar (101, 122 ve 221) gerçek zamanlı PCR kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel analiz SPSS programı versiyon 25 kullanılarak yapılmış, P değeri ≤ 0.05 ise anlamlı kabul edilmiştir. Bu sonuçlar, tedavi grubunda mikroRNA-101'in ortalama ± SE ekspresyonunun 33.8 ± 1.2 olduğunu ve kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir (P= 0.042). Kronik HBV hastasında, mikroRNA-101'in ortalama ± SE ekspresyonu 31 ± 1.4 olup, bu değer de kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P= 0.012). Benzer şekilde, gizli HB grubunda mikroRNA-101'in ortalama ± SE ekspresyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (29.4 ± 1.5 Vs 28.8 ± 2.2, P = 0.01). Sonuçlar ayrıca tedavi grubunda mikroRNA-122'nin ortalama ± SE ekspresyonunun kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir (43 ± 3.5 Vs 32.3 ± 2.4, P= 0.001). Benzer şekilde, kronik HB grubunda mikroRNA-122'nin ortalama ± SE ekspresyonu kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (35.8 ± 3.2 Vs 32.3 ± 2.4, P= 0.012). Son olarak, gizli HB grubunda mikroRNA-122 ekspresyonunun ortalama ± SE değeri de kontrole kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (38.2 ± 2.7 Vs 32.3 ± 2.4, P= 0.01). Ayrıca, tedavi grubunda mikroRNA-221 ekspresyonunun ortalama ± SE değeri 36,6 ± 0,10 olup kontrol grubuna (39,8 ± 0,11) kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur (P= 0,004). Kronik HB grubunda mikroRNA 221 ekspresyonunun ortalama ± SE değeri 34 ± 0.102 olup, kontrol grubu 39.8 ± 0.11 ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük bulunmuştur (P= 0.012). Benzer şekilde, gizli HB grubundaki mikroRNA-221 ekspresyonunun ortalama ± SE değeri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur (34.4 ± 0.1 Vs 39.8 ± 0.11, P= 0.01). Gerçekleştirilen sekanslama reaksiyonları, HBV'nin D genotipi ile ilişkili olduğu belirlenen incelenen örneklerin kesin tanımlamasını doğrulamıştır. H1 - H4 örneklerinin nükleik asit dizilerinin HBV'nin en yakın ilişkili referans dizileriyle (GenBank acc. no. KF170747.1) hizalanması, bu referans dizilerde bulunmayan iki yeni nükleik asit varyantının (H3'te 112T>C ve H4'te 84C>A) varlığını ortaya çıkarmıştır. Bu varyantların çevrilmesi, 112T>C'nin, S geni tarafından kodlanan proteinde (p.159Asp>Glu) p.159Asp'nin Glu'ya dönüşmesine neden olan yanlış bir etkiye yol açtığını göstermiştir. Benzer şekilde, 84C>A yanlış anlam etkisine yol açarak büyük S proteininde p.169Ser'in Pro'ya dönüşmesine neden olmuştur (p.169Ser>Pro). p.159Asp>Glu mutasyonu, 159. pozisyonda negatif yüklü amino asidin (Asp) daha büyük bir negatif yüklü amino aside (Glu) dönüşmesini içermiştir. mikroRNA-101, mikroRNA-122 ve mikroRNA-221'in ekspresyon oranının, özellikle tedavi gören tüm HBV klinik oluşumlarında oldukça anlamlı olduğu sonucuna varılabilir. Bu mikroRNA'ların HBV belirteçleri ile pozitif korelasyon göstermesi, HBV enfeksiyonunun ilerlemesinin belirlenmesinde yardımcı bir belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmüştür
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) is a virus that attacks the liver, which can cause acute and chronic liver disorders that can progress to liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). HBV remains a leading cause of disease and death globally. MicroRNAs (miRNAs) are small non-coding RNAs that modulate gene expression at the post-transcriptional level by affecting both the stability and translation of complementary mRNAs. MicroRNAs (miRNAs) play an important role in the regulation of gene function. Numerous findings have shown that miR-101 and some miRNAs such as miR-122 and miR-221 are involved in HBV replication and HBV-associated disease, including the development of HBV-associated HCC. The aims of this study were to determine HBV genotyping in Iraqi HBV-positive patients and to evaluate the expression level of some microRNAs (101, 122 and 221) in plasma as a diagnostic marker of liver damage in chronic hepatitis B. This study included four subject groups: 25 healthy individuals, 25 chronic HBV carrier patients, 25 HBV positive patients under treatment and 25 patients with occult HBV infection. The study was started on 15/2/2023 by taking blood samples from Bakuba Teaching Hospital / Gastroenterology and Hepatology Department and Diyala Health Directorate Central Blood Bank Laboratory Virology Unit. HBV genotype, viral load and miRNAs (101, 122 and 221) in plasma were measured using real-time PCR. Statistical analysis was performed using SPSS software version 25 and a P value ≤ 0.05 was considered significant. These results showed that the mean ± SE expression of microRNA-101 in the treatment group was 33.8 ± 1.2, which was significantly higher compared to the control group (P= 0.042). In chronic HBV patients, the mean ± SE expression of microRNA-101 was 31 ± 1.4, which was also significantly higher than the control group (P= 0.012). Similarly, the mean ± SE expression of microRNA-101 in the occult HB group was significantly higher than in the control group (29.4 ± 1.5 vs 28.8 ± 2.2, P = 0.01). The results also showed that the mean ± SE expression of microRNA-122 was significantly higher in the treatment group compared to the control group (43 ± 3.5 Vs 32.3 ± 2.4, P = 0.001). Similarly, the mean ± SE expression of microRNA-122 in the chronic HB group was significantly higher than in the control group (35.8 ± 3.2 Vs 32.3 ± 2.4, P= 0.012). Finally, the mean ± SE of microRNA-122 expression was also significantly higher in the occult HB group compared to the control group (38.2 ± 2.7 Vs 32.3 ± 2.4, P= 0.01). Furthermore, the mean ± SE value of microRNA-221 expression in the treatment group was 36.6 ± 0.10, which was significantly lower than the control group (39.8 ± 0.11) (P= 0.004). The mean ± SE value of microRNA 221 expression in the chronic HB group was 34 ± 0.102, which was significantly lower than the control group (39.8 ± 0.11) (P= 0.012). Similarly, the mean ± SE value of microRNA-221 expression in the occult HB group was significantly lower compared to the control group (34.4 ± 0.1 vs 39.8 ± 0.11, P= 0.01). The sequencing reactions performed confirmed the precise identification of the analysed samples, which were found to be associated with the D genotype of HBV. Alignment of the nucleic acid sequences of samples H1 - H4 with the most closely related reference sequences of HBV (GenBank acc. no. KF170747.1) revealed the presence of two new nucleic acid variants (112T>C in H3 and 84C>A in H4) not present in these reference sequences. Translation of these variants showed that 112T>C leads to a missense effect in the protein encoded by the S gene (p.159Asp>Glu) that causes the conversion of p.159Asp to Glu. Similarly, 84C>A led to a missense effect, causing the conversion of p.169Ser to Pro in the large S protein (p.169Ser>Pro). The p.159Asp>Glu mutation involved the conversion of a negatively charged amino acid (Asp) at position 159 to a larger negatively charged amino acid (Glu). It can be concluded that the expression ratio of microRNA-101, microRNA-122 and microRNA-221 is highly significant in all clinical occurrences of HBV, especially those undergoing treatment. The positive correlation of these microRNAs with HBV markers suggested that they could be used as an auxiliary marker for determining the progression of HBV infection.