Böbrek taşı olan olgularda vitamin D reseptör gen polimorfizmi
Vitamin D receptor gene polymorphism in patients with kidney stones
- Tez No: 429202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA ESRA KUYBULU, PROF. DR. AHMET RİFAT ÖRMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
GENEL BİLGİ: Üriner sistem taş hastalığı çevresel ve genetik faktörlerin yakın ilişkisi sonucu oluşan kompleks bir hastalıktır. Son zamanlarda, vitamin D reseptör (VDR) allelleri ve Ca hemostazı ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışma VDR gen polimorfizmleri ile taş ilişkisini belirlemek amacı ile kurgulandı. MATERYAL VE METOD: Taşı olan 12 çocuk (60 erkek, 6 kız) ile taş hastalığı ve pozitif aile öyküsü olmayan 60 sağlıklı çocukta (27 erkek, 33 kız) VDR gen polimorfizmleri, ApaI, Fok ve TaqI, serum elektrolit, PTH (PTH) ve 25 hidroksivitamin D ve üriner metabolik risk faktörleri çalışıldı. BULGULAR: ApaI genotipi için ÜST ve kontrol grubunda önemli fark olduğunu gözlemledik ( P=0.01). AA+ Aa genotipi Aa+aa genotipi ile karşılaştırıldığında taş olgularında 5.23 kat daha fazla olduğu bulundu (95% güvenlik aralığı: 1,5-18,2 ). Fok ve TaqI polimorfizmleri ile taş hastalığı arasında önemli bir ilişki saptamadık.
Özet (Çeviri)
AİM: Urolithiasis is a complex disease resulting from an interaction between environmental and genetic factors. Recently, the relationship between vitamin D receptor (VDR) alleles and calcium homeostasis has been investigated. This study was conducted to identify the association of VDR gene polymorphism with urolithiasis. MATERİAL & METHODS: We studied the VDR gene polymorphisms, ApaI, Fok and TaqI, serum electrolytes, PTHe (PTH), and 25-hydroxyvitamin D and urinary metabolic risk factors in 128 children (60 males, 68 girls) with urolithiasis and in 60 healthy children (27 males, 33 girls) without urolithiasis and positive family history. RESULTS: A significant difference in the ApaI genotype was observed between the urolithiasis and the control group ( p=0.01). It is faound that In the urolithiasis group the frequency of AA+ Aa genotype was 5.23 times more when compared with the Aa+aa genotype (95% confidence interval 1.5-18.2). TheFok and TaqI polymorphisms did not show any significant association with urolithiasis.