6 ay altı nefrolitiyazis tanısı almış bebeklerde beslenme ve D vitamini etkisinin araştırılması
Investigating the effect of nutrition and vitamin D in infants diagnosed with nephrolithiasis under 6 months of age
  1. Tez No: 970546
  2. Yazar: ASYA TUNYA AYDIN AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÇALTIK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çocukluk çağında üriner sistem taş hastalığı (ÜSTH), erişkin döneme kıyasla daha az görülmekle birlikte son yıllarda insidansında belirgin bir artış saptanmaktadır. Çocuklarda taş hastalığının önemi, yalnızca akut semptomlara yol açmasından değil, aynı zamanda tekrarlama eğilimi ve böbrek fonksiyonlarını uzun vadede olumsuz etkileyebilme potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Etiyolojide genetik yatkınlık ve metabolik bozuklukların yanı sıra çevresel faktörler, beslenme özellikleri ve D vitamini kullanımı da önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı yaşamın ilk 6 ayında ÜSTH tanısı alan olgularda özellikle beslenme şekli ve D vitamini desteğinin klinik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasına Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nefroloji Kliniği'ne Haziran 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında başvuran, 0-6 ay yaş aralığında nefrolitiyazis tanısı almış 112 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik, laboratuvar ve beslenme özellikleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların büyük kısmı erkek olup, tanı yaşı literatürde bildirilen serilerle benzer bulunmuştur. Beslenme şekline göre yapılan değerlendirmelerde, tamamen anne sütü ile beslenen bebeklerde spot idrar kalsiyum/kreatinin oranı karışık beslenenlere göre anlamlı derecede yüksek, serum fosfor düzeyleri ise daha düşük saptanmıştır. Yalnızca anne sütü ile beslenen çocuklarda serum 25-OH kolekalsiferol düzeyleri daha düşük, karışık beslenenlerde ise daha yüksek bulunmuştur. Ancak bu farklılık taş oluşumu açısından belirleyici olmamıştır. Serbest su alımının taş hastalığı üzerindeki etkisi incelendiğinde, serbest su tüketen olgularda taş boyutunun belirgin şekilde daha küçük olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Ailede böbrek taşı öyküsü olguların %32,1'inde pozitif olarak saptanmış ve aile öyküsü olan grupta takip süresince taş boyutunda artış gözlenmiştir. Metabolik değerlendirmelerde, en sık görülen bozukluklar hiperkalsiüri (%16,9), hiperoksalüri (%8,9) ve hipositratüri (%5,3) olup, toplam metabolik anormallik oranı %31,1 olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız çocukluk çağı ÜSTH'sinde beslenme tipi ve vitamin D desteğinin biyokimyasal parametreler üzerinde anlamlı değişikliklere yol açabileceğini, ancak klinik gidişatı tek başına belirlemediğini göstermektedir. Bulgularımız, erken tanı ve düzenli klinik izlemin yanı sıra, yaşa ve beslenme tipine göre bireyselleştirilmiş değerlendirmelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although urinary stone disease (USD) in childhood is less common compared to adulthood, a marked increase in its incidence has been observed in recent years. The importance of stone disease in children arises not only from causing acute symptoms but also from its tendency to recur and its potential to adversely affect renal function in the long term. In addition to genetic predisposition and metabolic disorders, environmental factors, nutritional characteristics, and vitamin D supplementation also play significant roles in etiology. The aim of this study is to evaluate, in cases diagnosed with USD within the first 6 months of life, the effects of feeding type and vitamin D supplementation on clinical and biochemical parameters. Materials and Methods: This thesis study included 112 patients aged 0–6 months who were diagnosed with nephrolithiasis and admitted to the Pediatric Nephrology Clinic of Etlik City Hospital, University of Health Sciences, between June 2024 and June 2025. The clinical, laboratory, and nutritional characteristics of the patients were examined. Results: The majority of the cases included in the study were male, and the age at diagnosis was found to be similar to that reported in the literature. In the evaluations according to feeding type, infants exclusively breastfed had a significantly higher spot urine calcium/creatinine ratio compared to mixed-fed infants, while their serum phosphorus levels were lower. Serum 25-OH cholecalciferol levels were lower in exclusively breastfed infants and higher in mixed-fed infants. However, this difference was not determinant for stone formation. When the effect of free water intake on stone disease was examined, it was found that stone size was significantly smaller in infants who consumed free water, and this difference was statistically significant. A positive family history of kidney stones was identified in 32.1% of the cases and in the group with a positive family history, an increase in stone size was observed during follow-up. In metabolic evaluations, the most frequent abnormalities were hypercalciuria (16.9%), hyperoxaluria (8.9%), and hypocitraturia (5.3%), with an overall metabolic abnormality rate of 31.1%. Conclusion: Our study demonstrates that feeding type and vitamin D supplementation may lead to significant changes in biochemical parameters in pediatric USD, but do not independently determine the clinical course. Our findings emphasize the importance of individualized assessments based on age and feeding type, in addition to early diagnosis and regular clinical follow-up.