Çok düşük doğum ağırlıklı (WLBW) prematüre bebeklerde hiperkalsiüri ve renal kalsifikasyon ilişkisi
- Tez No: 796028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYA NARTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yenidoğan ve özellikle çok düşük doğum ağırlığı ( VLWB) olan bebekler sahip oldukları özellikler nedeniyle renal kalsifikasyon gelişimi açısından risk altındadır ve renal kalsifikasyon insidansı giderek artmaktadır. Renal kalsifikasyonların sık tekrar etmesi ve asemptomatik olmasından dolayı geç tanı konulması böbrek kayıplarına sebep olabilmektedir. Çalışmamızda renal kalsifikasyonların erken tanısında ve önlenmesinde hiperkalsiürinin önemini göstermeyi, risk faktörlerinin araştırılmasını, spot idrarda kalsiyum kreatinin oranı takibi ile renal kalsifikasyonun erken tanısı arasındaki ilişkiyi göstermeyi ve spot idrarda kalsiyum kreatinin oranının renal kalsifikasyon gelişimini önlemede ne ölçüde yol gösterici olduğunu değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde ve Yenidoğan Polikliniği'nde 1 Aralık 2011 ile 2 Ocak 2022 tarihleri arasında retrospektif olarak dosya taraması üzerinden yapıldı. Çalışmaya doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan ve çok düşük doğum ağırlıklı bebek tanısı ile izlenen 205 olgu alındı. Çalışma grubumuzu oluşturan olguların; doğum tarihi, doğum yeri, kaldığı yenidoğan yoğun bakım ünitesi, doğum şekli, cinsiyeti, gestasyon haftası, doğum kilosu, doğum boyu, doğum baş çevresi, doğumda resusistasyon ihtiyacı, APGAR skoru, kan gazı, anne yaşı, annenin parite sayısı, yardımlı üreme tekniği varlığı, maternal hastalık öyküsü, maternal ilaç ve sigara kullanımı, antenatal steroid kullanımı, amnion miktarı, ailede böbrek taşı öyküsü; hastanın invaziv ve noninvaziv mekanik ventilasyonda kalış süreleri, beslenme şekli, aldığı ilaçlar, kan ürünü ihtiyacı, hastaneden çıkış zamanı, çıkış kilosu, boyu ve baş çevresi; prematüre bebeklerde görülen komorbid durumlar, laboratuar tetkiklerinde spot idrar kalsiyum/ kreatinin, spot idrar kreatinin, spot idrar oksalat/ kreatinin, spot idrar sitrat/kreatinin, spot idrar ürik asit/kreatinin, idrarda sistin, tam idrar tahlili, serumda 25 OH vitamin D düzeyi, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, klor, albümin, alkalen fosfataz, parathormon düzeyleri; görüntüleme yöntemlerinden üriner ultrasonografi; verilen tedavi şeklini içeren klinik bilgi ve parametreleri ayrıntılı formlara kaydedildi. Çalışmamıza alınan 205 olgunun 61'inde (%29,7) renal kalsifikasyon tespit edildi. Renal kalsifikasyon olan olguların %57,4'ü erkek, ortalama doğum haftaları 28,60±2,30 haftaydı. %51'inde aile öyküsü pozitif olduğu belirlendi. Renal kalsifikasyonu olan olguların %100'ünün mekanik ventilasyonda izlenmiş olduğu, %54'ünün eritrosit transfüzyonu aldığı belirlendi. Bu parametreler renal kalsifikasyon ile ilişkili bulundu. Tüm olguların ortalama spot idrar kalsiyum/kreatinin değeri postnatal ortalama 114,22±33,98(3-1001) günde 0,70±0,70 mg/mg olarak saptandı. Renal kalsifikasyonu olan olguların spot idrar kalsiyum/kreatinin oranının 0,5 ve üzerinde olması oranı ve taş oluşumuna kadar bakılan spot idrar kalsiyum/kreatinin testi sayısı, taş olmayan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Renal kalsifikasyonun spontan olarak kaybolma oranı tedavi şekli değişmeksizin %17 olarak belirlendi. Tedavide sodyum sitrat ihtiyacı olan olgularda renal kalsifikasyonun kaybolma zamanının sodyum sitrat ihtiyacı olmayan olgulara göre daha ileri yaşta olduğu görüldü. Sonuç olarak, çok düşük doğum ağırlıklı bebekler hayata hiperkalsiüri ile başlamaktadır ve renal kalsifikasyon açısından risk altındadır. Çok düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerde rutin olarak yakın spot idrar kalsiyum/kreatinin taraması yapılmalıdır. Risk faktörü taşıyan bebeklere yapılacak üriner ultrasonografi ile renal kalsifikasyonun erken tanısı mümkün olabilir. Renal kalsifikasyon gelişimini önlemek için bu bebeklerde spot idrar kalsiyum/kreatinin değeri 0,5 mg/mg'ın altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Newborns and especially babies with very low birth weight (VLWB) are at risk for the development of renal calcification due to their characteristics, and the incidence of renal calcification is gradually increasing. Due to the frequent recurrence of renal calcifications and being asymptomatic, late diagnosis may cause kidney losses. In our study, we aimed to show the importance of hypercalciuria in the early diagnosis and prevention of renal calcifications, to investigate the risk factors, to show the relationship between the follow-up of the calcium creatinine ratio in the spot urine and the early diagnosis of renal calcification, and to evaluate to what extent the calcium creatinine ratio in the spot urine is a guide in preventing the development of renal calcification. This study was carried out in SBU Hamidiye International Medical Faculty Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital Neonatal Intensive Care Unit and Neonatal Outpatient Clinic between 1 December 2011 and 2 January 2022 retrospectively through file scanning. 205 cases with a birth weight of less than 1500 g and followed up with the diagnosis of very low birth weight infants were included in the study. The cases that make up our study group; date of birth, place of birth, neonatal intensive care unit where is followed, type of birth, gender, gestational week, birth weight, birth length, birth head circumference, need for resuscitation at birth, APGAR score, blood gas, maternal age, maternal parity number, assisted reproductive technique presence, maternal disease history, maternal drug and cigarette use, antenatal steroid use, amnion amount, family history of kidney stones; patient's length of stay in invasive and noninvasive mechanical ventilation, diet, medications, blood product requirement, time of discharge, weight, height and head circumference; comorbid conditions seen in premature babies, laboratory tests spot urine calcium/creatinine, spot urine creatinine, spot urine oxalate/creatinine, spot urine citrate/creatinine, spot urine uric acid/creatinine, cystine in urine, complete urinalysis, 25 OH vitamin D level in serum , calcium, phosphorus, magnesium, sodium, potassium, chlorine, albumin, alkaline phosphatase, parathormone levels; urinary ultrasonography from imaging methods; The clinical information and parameters including the type of treatment given were recorded in detailed forms. Renal calcification was detected in 61 (29.7%) of 205 cases included in our study. 57.4% of the cases with renal calcification were male and the mean week of delivery was 28.60±2.30 weeks. It was determined that 51% had a positive family history. It was determined that 100% of the cases with renal calcification were followed up on mechanical ventilation, and 54% received erythrocyte transfusion. These parameters were found to be associated with renal calcification. The mean spot urinary calcium/creatinine value of all cases was found to be 0.70±0.70 mg/mg on postnatal mean 114.22±33.98(3-1001) day. The rate of spot urinary calcium/creatinin ratio of 0.5 and above in cases with renal calcification and the number of spot urinary calcium/creatinin tests performed until stone formation were found to be statistically significantly higher than the cases without stones. The rate of spontaneous disappearance of renal calcification was determined as 17% without changing the treatment method. It was observed that the disappearance time of renal calcification in the patients who needed sodium citrate in the treatment was at an older age than the patients who did not need sodium citrate. In conclusion, very low birth weight babies start life with hypercalciuria and are at risk for renal calcification. Close spot urinary calcium/creatinine screening should be routinely performed in very low birth weight premature infants. Early diagnosis of renal calcification may be possible with urinary ultrasonography performed in babies with risk factors. In order to prevent the development of renal calcification, the spot urinary calcium/creatinine value should be kept below 0.5 mg/mg in these infants.