Help seeking and its relations to self-stigma, attachment models and gender
Yardım aramanın kendini etiketleme, bağlanma modelleri ve cinsiyet ile ilişkisi
- Tez No: 429248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma yardım arama davranışı ile psikolojik yardım aramada kendini etiketleme, içsel çalışan (bağlanma) modeller ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Örneklem üniversite öğrencileri arasından seçilmiş ve 307 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmada üç tane ölçek kullanılmıştır; Psikolojik Yardım Aramada Kendini Etiketleme Ölçeği, İlişkiler Anketi ve Demografik Form. Araştırma sorusu lojistik regresyon ile analiz edilmiş, sonuçlarda kendini etiketleme davranışı ile yardım arama davranışı arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öte yandan içsel çalışan (bağlanma) modeller ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between help-seeking behavior and gender, self-stigma of seeking psychological help and internal working models of attachment. Sample was selected among university students and 307 of them responded to the study survey. There were three self-reported measures: Self-Stigma of Seeking Psychological Help Scale, Relationships Questionnaire, and Demographic Form. Logistic regression analysis has been implemented to examine the research question. According to the results, self-stigma level significantly predicted help-seeking behavior. Gender and internal working models did not relate to that behavior.