Dickens's bleak house and the old curiosity shop: A reading through things
Dickens'ın kasvetli ev ve antikacı dükkanı romanları: Şeyler üzerinden bir okuma
- Tez No: 429249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Dickens'ın Kasvetli Ev ve Antikacı Dükkanı romanlarında nesnelerin ve diğer maddi varlıkların nasıl tasvir edildiğini, ve ne tür anlam ve değerler yüklendiklerini ortaya koymak için romanların Bill Brown tarafından geliştirilen şey teorisi açısından bir analizini yapmaktadır. Her iki romanda da Dickens'ın maddi dünya tasvirinin ayrılmaz bir unsuru oldukları için şey teorisinin yanısıra karnavalesk, grotesk ve tekinsiz kavramlarından da yararlanılmaktadır. Çalışma, Dickens'ın maddi dünyayı değer ve fikir yüklü tasvir ettiğini, karakterleri nesne, nesneleri ise insan gibi tasvir ederek karakterler ve nesneler arasında katı bir sınır olduğu fikrini ısrarla sorguladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Dickens' Bleak House and The Old Curiosity Shop from the perspective of thing theory as expounded by Bill Brown to explore how objects and other material entities are represented, and what kinds of meanings and values they take upon themselves within the narratives. In addition to making use of insights of thing theory, this thesis also makes references to the concepts of the carnivalesque, the grotesque and the uncanny since they are integral parts of Dickens' portrayal of the material worlds in both of his novels. This thesis concludes that Dickens depicts the material world as saturated with values and ideas, and that he regularly challenges the idea of a firm boundary between the characters and objects by depicting characters as objects and objects as people.