The relations between Turkey and Gulf Cooperation Council countries in the 2000s
2000'li yıllarda Türkiye Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ilişkileri
- Tez No: 429247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'nin Körfez Arap ülkeleri ile ilişkileri yeni yüzyılda ivme kazanmıştır. Siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda gelişen ilişkiler ve bu gelişime yol açan muhtemel faktörlere ilişkin çok çeşitli görüşler öne sürülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi(KİK) üye ülkeleri arasındaki ilişkileri şekillendiren etmenler çok yönlü olarak ele alınmış ve söz konusu ilişkiler iç, bölgesel ve uluslararası düzey çerçevesinde irdelenmiştir. Bu bağlamda, AKP'nin Körfez Arap devletlerine yönelik politikası, bölgesel gelişmeler sonucunda oluşan yeni güç dengelerinin ilişkilere etkisi ve ABD'nin yeni bin yılda sürdürdüğü Ortadoğu politikasının Türk-Körfez Arap ülkeleri ilişkilerine yansımaları ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca, 2010 yılında başlayan Arap Ayaklanması sürecinin Türkiye-KİK ülkeleri arasındaki ilişkilere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's relationship with the Gulf Arab States has gained momentum in the new millennium. There exists a wide range of arguments regarding the improvement of relations in political, economic and cultural fields and the factors leading to this development. In this study, the factors that shape the relations between Turkey and member states of the Gulf Cooperation Council (the GCC) are analysed multidimensionally within the framework of domestic, regional and international factors as from the 2000s onwards. In this context, the policy assumed by AKP towards the Gulf Arab States, effects of new power balances emerging as a result of regional developments and reflections of the Middle East policy by the US in the new millennium over Turkey and the GCC countries relations are examined. Also, the effects of“Arab Uprising”process, which started in 2010, on relations between Turkey and the GCC countries are analysed.