Turkey-Saudi Arabia relations since the establishment of the Saudi Kingdom
Suudi Krallığı'nın kuruluşundan günümüze Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri
- Tez No: 429279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında geç 19. yüzyıldan günümüze kadarki ilişkileri ele almaktadır. Tez, konuyu üç tarihsel dönem altında incelemektedir: Birinci dönem Suudi Krallığı'nın kurulduğu geç 19. yüzyıl ile başlar ve 12 Eylül askeri darbesinin yılı olan 1980'e kadar sürer. İkinci dönem 1980 yılıyla başlar ve iki ülke arasındaki ilişkileri Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara geldiği 2002'den, 2015'e kadar inceler. Tezin ana argümanı, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri şekillendiren temel parametrenin, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin gidişatı olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis adresses the relations between Turkey and Saudi Arabia from the late 19th century to today. It examines the issue under three historical period: First one begins with the late 19th century -when Saudi Kingdom was established- and continues until 1980, year of the September 12 military coup. Second one begins with the year 1980, and examines the relations between two countries until 2002, when Justice and Development Party came into power. Third one begins with 2002 and analyzes Turkish-Saudi relations until 2015. Main argument of the thesis is that the main parameter which shapes the relations between Turkey and Saudi Arabia is the course of relations between Turkey and the Arab world.