Acil servise başvuran yaşlılarda düşme risk ve korkusunun günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of the risk and fear of falling on the daily activities and life quality of old people who come to the emergency service
  1. Tez No: 429349
  2. Yazar: TUĞBA ÇINARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Acil servise başvuran yaşlılarda düşme risk ve korkusunun günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini 15.10.2013-30.05.2014 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servisine çeşitli problem ve şikayetler nedeniyle başvuran 151 yaşlı oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen yaşlıyı tanıtıcı bilgi formu ile Standardize Mini Mental Test, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Morse Düşme Risk Ölçeği, Nottingham Sağlık Profili ve Modifiye Barthel İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, ki-kare, Fisher's Exact Test, Mann-Whitney U Testi, independent sample-t test ve Spearman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlıların %51,7'sini erkekler, %48,3'ünü kadınlar oluşturmakta olup, yaş ortalamaları 72,74±6,25 yıldır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has been planned as a cross-sectional study to determine the effect of the risk and fear of falling on the daily activities and life quality of old people who refer to the emergency service. Material and Method: The universe of the study consists of 151 old people who came to the emergency service of Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Center with various problems and complaints between the dates 15.10.2013-30.05.2014. The data was collected through the information form developed in line with the literature, Standard Mini Mental Test, Tinetti Fall Efficacy Scale, Morse Fall Risk Scale, Nottingham Health Profile and Modified Barthel Index. SPSS 15.0 package program was used for the statistical analysis of the data. Averages, frequencies, chi-square, Fisher's Exact Test, Mann-Whitney U Test, Independent Sample-t Test and Spearman's rho correlation test were used for the analysis of the data. Findings: Of the old people who participated in the study, 51,7% were male while 48,3% were female and the average of their ages was 72,74±6,25.