Acil servise düşme sebebiyle başvuran 65 yaş ve üstü hastaların yatak başı ölçülen kaval indeks değerleri ile düşme arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between the caval index values and falling of patients aged 65 years and over that admitted to emergency department
  1. Tez No: 761132
  2. Yazar: MELİKE ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Dünyada ve ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfus artmakta bununla birlikte düşme riski de artmaktadır. Düşmeler, yaralanmalar, ciddi morbiditeye, düşme korkusuna, bağımsızlığın kaybına hatta ölüme neden olabilir ve kaçınılmaz olarak sağlık sistemine önemli bir yük getirir. Ultrasonografi (USG), invaziv olmadığı ve yeterli eğitimle gerçekleştirilmesi nispeten kolay olduğu, taşınabilir, tekrarlanabilir ve etkin olduğu için acil servisteki volüm durumunu değerlendirmek için önemli bir araç haline gelmiştir. Literatürde acil serviste 65 yaş ve üstü düşme hastalarını prospektif olarak değerlendiren az sayıda çalışma bulunmakta ve volüm durumunun düşme üzerine etkisini değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı acil servise altı aylık dönemde başvuran geriartrik düşme hastalarında yatakbaşı USG ile ölçülen kaval indeks (CI) ile Yaralanma Şiddet Skoru (ISS) arasındaki ilişkiyi belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 66 hasta alınmıştır. Hastalarda travma şiddet skoru olarak ISS, kırılganlık ölçeği olarak Edmonton kırılganlık ölçeği (EFS) kullanılmıştır. Volüm durumu için USG ile subksifoid ölçülen IVC ekspiryum ve inspiryum çapları kullanılarak CI hesaplanmıştır. Birincil sonuç ölçütü, CI ile ISS arasındaki korelasyon olarak tanımlandı. İkincil sonuç ölçütleri, CI ve ISS'nin düşme şikayetiyle tekrar başvuru, hastaneye yatış, mortalite üzerine etkisi olarak tanımlandı. BULGULAR: Çalışmanın birincil sonuç ölçütü olan ISS ile kaval indeks korelasyon açısından değerlendirildiğinde aralarında anlamlı korelasyon bulunmadı (p=0.342).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The population aged 65 and over is increasing in the world and in our country, and the risk of falling is also increasing. Falls, injuries can cause serious morbidity, fear of falling, loss of independence and even death, and inevitably place a significant burden on the healthcare system. Ultrasonography has become an important tool for evaluating volume status in the emergency department because it is non-invasive, relatively easy to perform with adequate training, portable, reproducible, and effective. There are few studies in the literature evaluating fall patients aged 65 and over in the emergency department prospectively, and there is no study evaluating the effect of volume status on falls. The primary aim of this study was to determine the relationship between the caval index (CI) measured by bedside USG and injury severity score (ISS) in geriatric fall patients admitted to the emergency department during six-month period. MATERIALS AND METHODS: 66 patients were included in the study. ISS was used as the trauma severity score and Edmonton frailty scale (EFS) was used as the frailty scale. For volume status, CI was calculated using IVC expiratory and inspiratory diameters measured at the subxiphoid image by USG. The primary outcome measure was defined as the correlation between CI and ISS. Secondary outcome measures were defined as the effect of CI and ISS on re-admission with a fall complaint, hospitalization, and mortality. RESULTS: When the primary outcome measure of the study was evaluated in terms of correlation between ISS and CI, no significant correlation was found between them (p=0.342).