Türkiye'ye gelen Afganistanlı öğrencilere yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi üzerine bir değerlendirme (2008-2012)
Using lullabies and rhymes to improve pronounciation skills in teaching Turkish as a foreign language (2008-2012)
  1. Tez No: 429395
  2. Yazar: AYSULTAN HAYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma ile yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenmek isteyen Afganistanlı öğrencilerin Türkçe öğrenim durumları incelenmiştir.Araştırmanın temel amacı, Afganistanlı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenirken karşılaştıkları güçlükler ve problemlerin ortaya çıkarılması ve gelecek dönemler için çözüm önerileri sunmaktır. Bu araştırmada Afganistan'dan Türkiye'ye gelen öğrencilerin Türkçe öğreniminde karşılaştıkları güçlükleri ortaya çıkarmak ve öğrenme durumlarını ortaya koymak için bir anket çalışması yapılmış ve etkinlikler oluşturulmuştur. Bu etkinliklerle öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma, yazma ve dilbilgisi becerilerinin ne yönde geliştiğini ortaya koymak amaçlanmış ve etkinlikler bu amaç doğrultusunda özenle seçilmiştir.Araştırma sonucunda Afganistan'dan Türkiye'ye gelen Afganistanlı öğrencilerin Türkçeyi kullanma becerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish Language Education for Foreigners is a recently growing field compared to education of other European languages. The Common European Framework plays a leading part in progress of this topic. Similar to the case for Turkish native language education, this area is separated into four basic language skills. Main concern of our work is to survey on what degree the Afghani students, who came from Afghanistan to Turkey for higher education, accomplish these skills. We believe that this research will close an important gap in the literature. The thesis is consisting of introduction, conceptual framework, method, diagnosis and interpretation, conclusion and suggestions, and bibliography chapters. In first chapter, case status, related research in literature, the main purpose and importance of this work, hypothesis, restraints and definitions are given after a brief introduction to“Turkish Education of the students brought from Afghanistan”. In conceptual frame part, the concept of foreign language teaching, historical progress of teaching Turkish to foreigners and information about Turkish education of Afghani students, basic and general principles on foreign language teaching methods and foreign language teaching techniques are mentioned under the main title“Foreign Language Teaching”. In method part, research model, universe and sample are given, whereas prepared activities and diagnosis obtained from these activities are interpreted in diagnosis and interpretation chapter. In conclusion part, conclusion and suggestions are presented by means of subcases.