Hipokrom mikrositer anemili hastalarda demir eksikliği anemisi ve talasemi minör sıklığı
Iron deficiency anemia and thalassemia minör frequency with hipocrom microcytic anemia
  1. Tez No: 429411
  2. Yazar: SALİM KESKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL AYDOGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Amaç: Anemi gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunudur. Mikrositik anemi en sık rastlanan anemidir. Demir eksikliği anemisi ve talasemi taşıyıcılığı da mikrositik aneminin sık görülen nedenlerindendir. Bu nedenle bu iki durumun ayırt edilmeleri, gereksiz demir yüklenmesinin önüne geçilmesi açısından önemlidir Bizim çalışmamızda kronik hastalık dışı nedenlerle oluşan mikrositik anemilerin içinde demir eksikliği ve talasemi taşıyıcılığı oranlarının saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: 2013 Ağustos-2014 Temmuz ayları arasında hastanemiz (Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi) çocuk hematoloji onkoloji polikliniğine başvuran hastalardan yapılan muayene ve tetkikler neticesinde hipokrom mikrositer anemi tanısı konan 200 vaka ileriye dönük izlendi. Tam kan sayımı, serum demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), ferritin, MCV/RBC oranından hesaplanan Mentzer indeksi (Mİ) ve Hb elektroforezi değerlendirilerek demir eksikliği ve talasemi taşı-yıcıları belirlendi ve gruplar arası farklılıklar araştırıldı. Bulgular: İleriye dönük izlenen 200 hipokrom mikrositer anemili hastanın 154'ünde (%77) demir eksikliği anemisi, 27'sinde (%13.5) talasemi taşıyıcısı saptanırken 11'inde ise demir eksikliği anemisi ve talasemi taşıyıcılığı birlikteliği vardı. 8 hastamızda ise alfa talasemi mutasyonu saptandı ve bunların 3'ünde eşlik eden demir eksikliği mevcuttu RBC, MCV, Mİ, serum demiri, TDBK, ferritin demir eksikliği anemisi ve talasemi taşıyıcılarının ayırt edilmesinde ileri derecede anlamlı bulundu (p0.05). Sonuç: Mİ değerleri ile talasemi taşıyıcılığı olabileceği düşünülen hastalarda serum Fe, TDBK ve ferritin de bakılmalıdır. Ferritin değeri yüksek bulunanlarda hemen, düşük bulunanlarda ise demir tedavisi sonrasında Hb elektroforezi bakılması talasemi taşıyıcılarının erken tanınmasını sağlayarak genetik danışmanlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Anemia is an important problem of developing countries. Microcytic anemia is the most common type of anemia. Iron-deficiency anemia and thalassemia are the common causes of microcytic anemia. Therefore, to distinguish between these two cases, it is important to avoid unnecessary iron overload. In our study, we aimed to determine the rate of iron deficiency and thalassemia trait as the reason of microcytic anemia caused by factors other chronic diseases. Methods: Two hundred patients with hypochromic microcytic anemia were selected and analyzed prospectively among all anemia patients admitted to our Pediatric Hematology and Onkology Outpatient Clinic between August 2013 and July 2014. Complete blood count, iron level, total iron binding capacity (TIBC), ferritin, Mentzer Index (MCV/RBC) and Hb electrophoresis were used to determine iron deficiency anemia and thalassemia minor patients. Differences between these two groups were examined. Results: Among 200 patients with hypochromic microcytic anemia prospectively followed up, the number of iron deficiency anemia patients was 154 (%77), thalassemia minor patients was 27 (%13.5) and 11 patients diagnosed with both of the diseases. In 8 patients alpha talassemia mutation was detected. Parameters like RBC, MCV, MI, serum iron level, TIBC, ferritin were found to be statistically highly significant (p0.05). Conclusion: Serum iron, TIBC, ferritin should also be evaluated in patients diagnosed as thalassemia with a low MI value. When ferritin is found high, Hb electrophoresis should be performed immediately. When ferritin is low, performing the test after iron supplementation will help us to diagnose thalassemia carriers early and refer them for genetic counseling.