Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniğine başvuran hastalarda anemi sıklığı, sebepleri ve laboratuvar bulgularının ileri ve geriye dönük değerlendirilmesi
Prevalence, etiology and laboratory findings of anemia in patients admitted to the pediatric hematology and oncology outpatient clinic: A prospective and retrospective evaluation
- Tez No: 1014747
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KESKİN SARILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2021–2024 yılları arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği'ne anemi şüphesi ile yönlendirilen hastalarda aneminin sıklığı, etiyolojik dağılımı ve hematolojik–biyokimyasal bulgularının ileri ve geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, yaşa göre hemoglobin (Hb) düzeyi −2 standart sapma (SD) ve altında olan toplam 740 anemik hasta dahil edilmiştir. Hastaların 433'ü (%58,3) kız, 307'si (%41,7) erkek olup ortalama yaş 94,98 ± 72,92 ay olarak saptanmıştır. En sık başvuru şikayetleri solukluk (%26,8), halsizlik (%19,4) ve iştahsızlık (%12,6) olarak belirlenmiştir. Fizik muayene bulguları hastaların %77'sinde normal bulunmuştur. Laboratuvar değerlendirmelerinde ortalama Hb düzeyi 9,32 ± 1,41 g/dL olarak saptanmış; olguların %81,3'ünde düşük ortalama eritrosit hacmi (MCV), %80,4'ünde düşük ortalama eritrosit hemoglobini (MCH) ve %77,1'inde düşük ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) değerleri izlenmiştir. Trombosit sayılarında %25,2 oranında trombositoz saptanmıştır. Nihai tanılar incelendiğinde, demir eksikliği anemisi (DEA) 586 olguda (%80,1) en sık etiyoloji olarak belirlenmiştir. Talasemi minör 37 (%5,0), prematürite anemisi 16 (%2,2), alfa talasemi 15 (%2,0) ve vitamin B12 eksikliği 13 (%1,8) hastada saptanmıştır. Demir eksikliği anemisinin erken çocukluk döneminde erkeklerde, adölesan dönemde ise kızlarda daha sık görüldüğü belirlenmiştir (p<0,001). Talasemi minör tanılı hastalarda ortalama MCV 66,4 ± 6,6 fL, eritrosit dağılım genişliği (RDW) 13,02 ± 0,79 ve eritrosit sayısı (RBC) 4,90 ± 0,62 × 10⁶/µL olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma çocukluk çağında aneminin en sık nedeninin demir eksikliği (DE) olduğunu, mikrositer–hipokrom anemi paterninin baskın seyrettiğini ve yaş ile cinsiyete bağlı belirgin farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu veriler pediatrik anemilerin tanı, izlem ve ayırıcı tanısında tam kan sayımı (CBC) indeksleri ile demir metabolizması parametrelerinin birlikte değerlendirilmesinin klinik açıdan büyük önem taşıdığını göstermektedir ve erken tanı ile uygun tedavi yaklaşımlarının planlanmasına katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Bu açıdan sonuçlar pratiğe ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively and prospectively evaluate the frequency of anemia, etiological distribution, and hematological–biochemical findings in pediatric patients who were referred with suspected anemia to the Pediatric Hematology and Oncology Outpatient Clinic of Samsun Training and Research Hospital between 2021 and 2024. A total of 740 anemic patients with hemoglobin (Hb) levels below −2 standard deviations for age were included in the study. Of these patients, 433 (58.3%) were female and 307 (41.7%) were male, and the mean age was 94.98 ± 72.92 months. The most common presenting complaints were pallor (26.8%), fatigue (19.4%), and loss of appetite (12.6%). Physical examination findings were normal in 77.0% of the patients. Laboratory evaluations revealed a mean Hb level of 9.32 ± 1.41 g/dL. Low mean corpuscular volume (MCV) was observed in 81.3% of cases, low mean corpuscular hemoglobin (MCH) in 80.4%, and low mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC) in 77.1%. Thrombocytosis was detected in 25.2% of the patients. When final diagnoses were examined, iron deficiency anemia (IDA) was identified as the most common etiology in 586 cases (80.1%). Other diagnoses included thalassemia minor in 37 patients (5.0%), anemia of prematurity in 16 patients (2.2%), alpha thalassemia in 15 patients (2.0%), and vitamin B12 deficiency in 13 patients (1.8%). Iron deficiency anemia was found to be more common in males during early childhood and in females during adolescence (p<0.001). In patients diagnosed with thalassemia minor, the mean MCV was 66.4 ± 6.6 fL, red cell distribution width (RDW) was 13.02 ± 0.79, and erythrocyte count was 4.90 ± 0.62 × 10⁶/µL. In conclusion, this study demonstrates that iron deficiency is the most common cause of anemia in childhood, that the microcytic–hypochromic anemia pattern is predominant, and that there are marked differences according to age and sex. These findings indicate that the combined evaluation of complete blood count indices and iron metabolism parameters is of great clinical importance in the diagnosis, follow-up, and differential diagnosis of pediatric anemias and contributes to the planning of appropriate treatment strategies through early diagnosis. In this respect, the results provide valuable guidance for clinical practice.