Türkiye'deki siyasi partilerin aday belirleme yöntemlerinin rekabet ve temsiliyet bakımlarından değerlendirilmesi: 2011 ve 2015 genel seçimleri
An evaluation of the candidate selection methods of political parties in Turkey with respect to competition and representation: 2011 and 2015 general elections
  1. Tez No: 429410
  2. Yazar: ÜSTÜNER OKAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki siyasal partilerin mevcut aday belirleme yöntemlerini ortaya koymak ve bu aday belirleme yöntemlerinin yarattığı sonuçlarını incelemektir. Bu amaca varmak için ilk olarak, siyasi partilerin ortaya çıktıkları siyasal ortam ve tarihsel evrimleri sırasında geçirdikleri dönüşümler tartışılacaktır. İkinci bölümde siyasi partilerin işlevleri ve tezin esas odaklanacağı işlev olan aday belirleme yöntemi açıklanacaktır. Üçüncü bölümde, siyasi parti türleri ve bu parti türlerinin kullandıkları aday belirleme yöntemleri açıklanacaktır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de 12 Haziran 2011 ve 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine katılan partilerden AKP, CHP, MHP ve HDP'nin aday belirleme yöntemleri incelenecektir. Bu bölümde seçilen partilerin türleri, kullandıkları aday belirleme yöntemleri ve bu aday belirleme yöntemlerinin yarattığı sonuçlar, katılım, rekabet ve temsiliyet kavramları ışığında ortaya konulacaktır. Katılım kavramı, bir partide adayları belirleyen seçicilerin kapsayıcılığı ve dışlayıcılığı üzerinden değerlendirilecektir. Seçicilerin kapsayıcılığının veya dışlayıcılığının rekabet ve temsiliyet kavramları üzerindeki etkisi ölçülecektir. Rekabet kavramı, yeni adayların mevcut milletvekilleri karşısındaki kazanma endeksleri ile ölçülecektir. Temsiliyet kavramı ise kadın ve genç adayların kazanma endeksleri ile ölçülecektir. Sonuç bölümünde, ele alınan partilerin kullandıkları aday belirleme yöntemlerinin yarattığı sonuçların temsili demokrasiye etkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to state existent candidate selection methods of political parties in Turkey and to analyze the results of these candidate selection methods. To attain this objective, firstly, political atmosphere in which political parties emerged and their transformation during their historical evolution are going to be discussed. Secondly, functions of political parties and candidate selection methods on which this thesis mainly focused are going to be explained. Thirdly, type of political parties and their candidate selection methods are going to be stated. Fourthly, candidate selection methods having used by JDP, RPP, NAP and DPP competed in the general election in June 12th, 2011 and June 7th, 2015 are going to be analyzed. In this section, type of these parties, their candidate selection methods and results of these methods are going to be discussed with respect to concepts of participation, competition and representation. The concept of participation is going to be considered on inclusiveness and exclusiveness of the selectorates. Impact of inclusiveness and exclusiveness of selectorates on concepts of competition and representation is going to be measured. The concept of competition is going to be measured by winning indices of new candidates against incumbents. The concept of representation is going to be measured by winning indices of women and young candidates. In the final section, results of candidate selection methods used by these parties on representative democracy are going to be analyzed.