Akreditifin hukiki niteliği ve işleme taraf kişiler
- Tez No: 42947
 - Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN BAŞTUĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Uluslararası satış sözleşmelerinde, edimlerin fiilen aynı anda karşılıklı olarak yerine getirilmesi olanağı bulunmamakta ve birbirinden uzak konumda bulunan alıcı ve satıcı, karşı tarafın edimini gereği gibi ve tam olarak yerine getirmesini garanti altına almak amacıyla bir bankanın aracılığından yararlanarak, akreditifli ödeme yönteminden yararlanmaktadırlar. Akreditifli ödeme yönteminde işlem, alıcının (akreditif amiri), kendi ülkesindeki bir bankaya (amir banka) başvurarak, satış sözleşmesi koşullarına uygun surette, satıcı (lehtar) lehine akreditif açtırmasıyla başlamaktadır. Akreditifin açılması amir banka tarafından, lehtara bildirilmek üzere lehtanın bulunduğu yerdeki bir bankaya (muhabir banka) bildirilir. Muhabir banka, talimatta verilen yetki ve görev doğrultusunda akreditifi teyit etmek gibi başkaca görevler de üstlenmemişse, sadece akreditifin açıldığını lehtara bildirir. Akreditifi açan amir banka, akreditifin açılması ile lehtara karşı kesin bir borç taahhüdü altına girer ve akreditifin asli borçlusu konumundadır. Lehtar, akreditif şartlarına uygun surette hazırlanmış malı alıcıya göndererek, gerekli belgeleri akreditif süresinde bankaya ibraz ettiğinde, akreditif bedelinin ödenmesini isteme hakkına sahiptir. Banka, lehtann ibraz ettiği belgelerin incelenmesi sonucunda, belgelerin akreditif şartlarına uygun olduğuna karar verdiğinde akreditif bedelini lehtara öder. Böylece, akreditifin açılması ile satıcı, belgeleri ibraz ettiğinde satış bedelinin ödeneceğini; alıcı da satışa konu mala ilişkin belgeler kendisine gönderilmek üzere bankaya ibraz edilmeden satış bedeli ödenmeyeceğinden, malın gönderileceğini garantilemektedir. Akreditifin en önemli özelliği, akreditifin temelindeki satış sözleşmesinden ve diğer benzeri sözleşmelerden tamamen soyut olması; belgeleri inceleyerek, ödemeyi yapacak bankaların temeldeki sözleşmeyle ilgilenememeleri ve sadece belgelere dayanarak işlem yapabilmeleridir. Bu nedenle, satıcının akreditif şartlarına uygun surette hazırlayarak bankaya ibraz etmesi gereken belgelere ilişkin özellikler ve bu belgelerin incelenmesi akreditif işleminin belkemiğini oluşturmaktadır. Akreditif, akreditif amiri, amir banka, lehtar ve muhabir bankanın yeraldığı bir ilişkiler zinciri olup, hukuki niteliği tartışmalıdır. Genellikle kabul edildiği üzere, bu ilişkiler parçalanarak.tarafların karşılıklı hak ve yükümlülükleri ve ilişkilerin hukuki nitelikleri ayrı ayrı belirlenmektedir. Uluslararası Ticaret Odası, hukuk sistemlerindeki düzenleme eksiklikleri ve farklılıkları nedeniyle ve işleme taraf kişilerin çıkarlarını dengelemek, uygulamada düzen sağlamak amacıyla Yeknesak Teamül ve Uygulama Kurallarını düzenlemiştir. Bu kurallar, hemen hemen tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de, kamu düzenine ve emredici hukuk kurallarına aykırı olamamak kaydıyla uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In international sale contracts, because the parties are located in different countries and because it's impossible for the parties to fulfill their obligations at the same time, they prefer the payment to be realized through banks by letters of credits. The operation of letters of credits starts with the demand of the buyer from a bank located in his own country to issue a letter of credit in favour of the seller. The bank informs a bank located in the seller's country to inform the seller that a letter of credit has been issued in his favour. The bank in the seller's country informs the seller about the matter. Upon the issuance of letter of credit, the opening bank becomes liable and is the main debtor of the value of letter of credit towards the seller. The seller, the beneficiary of the letter of credit, is entitled to demand payment from the bank upon presentation of documents related to the goods that he has sent to the buyer. The bank examines the documents if they are in compliance with the terms and conditions stipulated in the letter of credit and pays the seller if they are. By payment through letters of credit, seller guarantees that he shall be paid if the goods are sent and the relevant documents are delivered to the bank; and the buyer guarantees that the seller shall not be paid in failure to send the goods and deliver prerequisite documents to receive the goods. The most important features of letters of credit are that it is separate and independent of the underlying sale or similar contracts and that the bank which is responsible to examine the documents and make payments deal exclusively with the documents delivered by seller and cannot examine the underlying contracts and relations. For these reasons the qualifications of the documents and the methods and standards of examination establishes the most important topic on the matter. The legal nature of letters of credits is a matter of debate and it is commonly accepted that the relations of parties involved; their obligations, liabilities and rights and the legal nature of each relation should be determined by examining each relation separately from the others. International Chamber of Commerce has issued rules related to Uniform Customs and Practice to settle different applications in different countries due to differences in legislations or lack of legal arrangements. The rules are in effect in our country like several other countries on the condition that they don't infringe the mandatory rules or public good.