Ankara ilinde yöresel besinlerin pişirilme ve saklanma yöntemlerinin araştırılması (Çamlıdere örneği)
Investigation of local food cooking of the Ankara and storage method
- Tez No: 429512
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ankara ilinde yöresel besinlerin pişirilmesi ve saklanması yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmanın örneklemini, Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Halk Eğitim Merkezinde eğitim alan 130 bayan kursiyer oluşturmuştur. Veri toplama aşamasında katılımcıların bilgi ve görüşlerini öğrenmek besinlerin pişirilme ve saklaması yöntemleriyle ilgili bilgilerini ve uygulamalarını belirlemek amacıyla anket formu uygulanmıştır. Ocak 2016'da toplanan veriler kontrol edilmiş ve bilgisayar ortamında (SPSS 21.0) değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların % 14.6'sı 18-24, % 25.4'ü 25-30, % 20.0'si 31-36, % 16.9'u 37-41, % 23.1'i 42 yaş ve üzeri aralığında yer almaktadır. Kadınların % 25.4'ü ilkokul, % 16.2'si ortaokul, % 47.7'si lise, % 10.8'i yükseköğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
The sample of this study to determine the cooking of local food in Ankara and storage method, Kızılcahamam district of Ankara Public Education Center has trained 130 female trainees form. Participants learn the knowledge and views of the data collection phase of the food cooking and storage of information about the method and the questionnaire was applied to determine the application. The collected data has been checked out and analyzed via statistical computing systems (SPSS 21.0).% 14.6 of women 18-24 surveyed, % 25.4 25-30, % 20.0 31-36, %16.9 37-41, % 23.1 is located in the range of 42 years and older. %25.4 of women in primary, secondary of %16.2, %47.7 of high school graduates is %10.8 higher. According to the study results, cooked foods and get help from grandparents about the preservation of the home was found to be significant difference between whether or not the grandparents determined (p˂0.05). Noodles cooked in the form of training related to cooking and food storage receive status was a significant difference between the determined (p˂0.05). Ravioli-shaped baking, cooking and storing food to receive training on state was found to differ significantly between determined (p˂0.05). Cümcük cooking in the form of training related to cooking and food storage receive state it was found to differ significantly between determined (p˂0.05). Women cryopreserved products of close to half (%38.5) made by dissolving they are ready to cook in hot water, more than half of (%55.4) keep their frozen meat, Almost half (%39.2) grill their meat by cooking, Almost half (%42.3) after soaking dried beans keep their, Almost half (%29.2) were found to store fruits as marmalade determined. Considering the study results, women and all individuals should be informed about nutrition education, training should be organized for the practice of cooking and storage methods, experts by seminars and conferences should be given, practical information about nutrition education that educational resources (posters, brochures, manuals, etc.). It is recommended to be prepared and submitted.