Teachers' use of L1 in young learner efl classrooms in Turkey
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin çocuklar için İngilizce sınıflarındakı anadil kullanımı
- Tez No: 429544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki İngilizce derslerinde kullanılan anadilin miktarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın katılımcıları tamamı Türkiye'de eğitim görmüş ve öğrencileri ile aynı anadile (Türkçe) sahip 25 öğretmenden oluşmuştur. Bu çalışma kapsamında İngilizce öğretimi derslerinden toplam 50 ders saatlik kayıt yapılmış ve bu kayıtlar yazıya dökülmüştür. Yazıya dökülen kayıtlar öğretmen ve öğrencilerin anadil kullanım miktarlarını belirlemek için kelime sayma yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonraki aşamada, öncelikle öğretmen ve öğrencilerin kullandıkları anadil ve yabancı dil miktarları yüzdelik olarak hesaplanmıştır. Sonrasında, öğretmen ve öğrencilerin konuşmaları karşılaştırılmıştır. Son olarak ise öğretmen ve öğrencilerin dersin hangi aşamalarında ne kadar anadil kullandıkları analiz edilmiş ve belirli bir tercih veya model olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre öğretmenler ortalama %48,12 anadil kullanmıştır. Diğer yandan, öğrenciler ise ortalama olarak %56,31 anadil kullanmıştır. Bu sonuçlar, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin anadili yoğun bir şekilde kullandıklarını ortaya koymuştur. Öğrencilerin yeterli miktarda yabancı dil duyamadıkları ve dili yeterli miktarda kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca derslerin, hazırlık, aktivite ve aktivite sonrası aşamalarını içermediği görülmüştür. Buna sebep olarak iki noktadan bahsedilebilir; birincisi, öğretmenler dersi planlarken bu aşamaları göz ardı ediyor olabiliriler; bir diğer neden ise öğretmenlerin ders planı hazırlamaması olabilir. Öğretenlerin derslerinde anadili kullanmaları önerilmektedir ancak öğrencilerin yabancı dil ile temas fırsatını kaçırmamak için anadilin aşırı kullanımlıdan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the amount of the L1 used in EFL classrooms in Turkey. The participants of the study were composed of 25 English teachers who were all trained in Turkey and shared the same native language (Turkish) with their students. For this study, 50 sessions of English language teaching courses were audio recorded and the recordings were transcribed. The analysis of the transcriptions was conducted through a word count method to find out the ratio of L1 used by the teachers and students. After that, first, the percentage of all L1 and L2 use in the classroom is calculated to understand the teachers' and students' preferences in terms of language choice. Second, the ratio of teacher talk to student talk and students' use of L1 is calculated. Finally, under what situations of the classroom teaching, the teachers or students switch to L1 are also examined to understand whether a common preference or pattern exists. The results of the study revealed that the teachers used 48,12% L1 in average in the Turkish EFL classrooms. On the other hand, the students used 56,31% of L1. The results showed that teachers and students used L1 extensively. The students could not get enough L2 input and could not practice language through speaking. Additionally, the courses are found to be missing pre, while, post stages. Therefore, two reasons may be mentioned for this situation, the teachers either neglected those stages during the planning of the course or they simply did not plan the course beforehand. The teachers are recommended to use L1 in their teaching; however, the overuse of L1 should be avoided in order not to miss the chance to provide valuable L2 input for students.