Gnss gözlem sürelerinin baz çözümlerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of gnss observati̇on ti̇me to baseli̇ne soluti̇on
- Tez No: 429551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
GNSS/GNSS ağlarında baz bileşenlerinin ve noktaların konum doğruluğu, çevresel ve aletsel hata bileşenlerinin en uygun şekilde modellendiği varsayımıyla bazın uzunluğuna ve ölçme zamanına, başka bir deyişle bazı sınırlandıran noktalardaki eş zamanlı gözlem süresine bağlıdır. Gözlem süresi için yapılan bir seçim, jeodezik ağların duyarlılığı açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, yerel bir ağda GNSS gözlem sürelerinin baz çözüm sonuçlarına etkisinin ticari ve bilimsel yazılım kullanılarak araştırılması amacıyla Aksaray mücavir alan sınırları içinde kalan çalışma bölgesinde Aksaray Üniversitesi Kampüsü içerisinde pilye olarak tesis edilmiş olan 8 nokta,1 Türkiye Ulusal Sabit GPS Ağı-Aktif noktası ve 3 adet Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı (TUTGA) noktaları kullanılarak eş zamanlı olarak 3 ayrı günde Statik ölçü yöntemi ile 360 dakika ölçü yapılmıştır. Farklı günlerde gerçekleştirilen 6 saatlik GNSS gözlemleri 20, 40, 60, 120, 240, 360 dakikalık ölçü gruplarına ayrılmıştır. Ölçülerin değerlendirilmesinde ticari bir yazılım olan Leica Geo Office'in (LGO) son sürümü olan 8.3 versiyonu ile ücretsiz bir bilimsel yazılım olan GAMIT/GLOBK kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda, gözlem süresinin ağdaki baz çözümlerine etkisi elde edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Positional accuracy of points and baseline vectors in GNSS/GNSS networks depends on the base length and observation time, on the assumption that components of the enviromental and instrumental errors modelled, in other words simultaneous observation time in points of limiting the base. A choice for the observation time is quite substantial in terms of the sensitivity of the geodetic network. İn this study, 360 minutes observations carried out in different three days by using eight points that placed in Aksaray University Campus, 1 CORS-TR (Continuously Operating Reference Stations-Turkey) and 3 TNFGN (Turkey National Fundamental GNSS Network) points for investigate effects of observation time on base solution results and points coordinates in a local network by using scientific and commercial software. 6 hour observations that performed in different days separated periods with 20, 40, 60, 120, 240, and 360 minutes. This measurements were evaluated in the latest version of Leica Geo Office 8.3 (LGO) as a commercial software and GAMIT/GLOBK as a free scientific software. As a consequence of evaluations, effects of observation time on base solution results obtained and results compared.