Tarih öğretiminde sanal muzelerin kullanılmasının 10.sınıf öğrencilerinin tarih dersine yönelik tutumlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of academic achievement and attitudes of the 10th class students to the history lesson by using of virtual museums on teaching history
- Tez No: 429550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR KILCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada; ortaöğretim 10. sınıf tarih dersinde“Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453–1600)”ünitesinin sınıf ortamında sanal müze gezileri kullanılarak yapılan öğretimin öğrenci başarısına ve tarih dersine yönelik tutuma etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”tercih edilmiştir. Araştırma 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ankara ili, Gölbaşı ilçesinde bulunan özel bir ortaöğretim okulunda öğrenim gören 10/A ve 10/B şubelerindeki öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen tarih dersine yönelik tutum ölçeği ve ilgili üniteye yönelik başarı testi kullanılmıştır. Uygulama bizzat araştırmacı tarafından sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir. Tezin konusuna ilişkin uygulama alanı olarak, internet ortamında sanal müze ziyareti imkânı sunan belirli müzeler seçilmiştir. Veri toplama aracından elde edilen veriler; SPSS istatistik programında yer alan bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen genel sonuca göre; deney grubu öğrencilerinin tarih dersine yönelik tutumlarında ve üniteye ilişkin başarılarında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Sanal müze gezileri; deney grubu olarak belirlenen 10/A sınıfındaki öğrencilerin akademik başarılarının ve tarih dersine ilişkin tutumlarının artışında etkili olmuş denebilir
Özet (Çeviri)
In this study; it has aimed to examine the effect on students' achievement and attitudes to the unit of“World Power: The Ottoman Empire (1453-1600)”toward history lesson on 10th grade history lesson in the secondary school using virtual museum tour in the classroom atmosphere.“Pretest-posttest with control group quasi experimental pattern design”has been preferred in this research. The survey has been applied to the students who are studying in the department of 10/A and 10/B in private secondary school in Gölbaşı that is the province of Ankara, in 2015-2016 academic year. The attitude scale to the history lesson and the success test to the relevant unit which developed by the researcher has been used as a data collection tool. The application has been carried out in the classroom environment by the researcher. The certain museums which offer opportunity to visit a virtual museum on the internet environment have been selected for the application area on the subject of the thesis. The data obtained from the data collection tool has been evaluated by the located in SPSS dependent and assessed using t-test for independent groups. According to the general result obtained from the research; it has been observed that a significant difference in achievement related to their attitude and unit for the experimental group students of history lessons. It can be said that virtual museum visits that have became effective for the increasing in their attitudes and the academic success of the students in class 10/A which defined experimental group in history lesson.