İslam Hukukunda akitlerde kabz kavramı ve hukuki sonuçları
Qabd in contracts in İslamic Law and its legal consequences
- Tez No: 429824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde bir bedel karşılığında mülkiyetin veya menfaatin karşı tarafa transferi ele alınmıştır. Tezimiz giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kabz (teslim alma) ve kabzla ilgili akit, bedel, mülkiyet, tasarruf ve teslim kavramları incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde kabz ve hukukî mahiyeti ele alınmıştır. Teslim almada öncelik hakkı araştırılmış ve yorumlanmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise, kabzın hukuki sonuçları üzerinde durulmuştur. Mülkiyet intikalinde en çok satım akdi, menfaat akdinde ise icare akdi araştırılmıştır. Teslimden önce mal ve bedelde tasarrufun hükümleri ortaya konmuştur. Günümüz meselelerine yansımaları irdelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Kabz, Bedel, Tasarruf, Mülkiyet, Tazmin
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been discussed the transfer of the property or the temporary benefit to the opponent side for a price. Our thesis consist of an introduction and three chapters. In the first chapter, it has been examined the concepts of receiving (Qabd), related contract with receiving, price, ownership, spending and delivery. In the second chapter, it has been examined the receiving and its real nature. It has been studied and interpreted the priority right in the receiving. In the third chapter, it has been emphasized on actual results of receiving and it has been researched the sale agreement in the transmission of the property and rental agreement in the transmission of benefit. İt has been introduced provisions of spending in the price and goods before delivery. And it has been studied its reflections to the contemporary issues. Keywords Receiving (Qabd), Price, Spending, Ownership, Compensation