İslam Borçlar Hukukunda akit konusunun telefinden doğan sorumluluk
The responsibilty emerging from the annulment of the subject of an aggreement in the islamic code of obligation
  1. Tez No: 451597
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlar arasında hukuki açıdan meydana gelen ilişkilerin en büyük bölümü borçlar hukukuyla ilgilidir. Bu kapsamda kişinin birtakım haksız fiilleri sonucu diğer insanların mallarına zarar vermesi sebebiyle kendi aleyhine bazı borç ve yükümlülükler doğar. Hukuki münasebet çerçevesinde ve özellikle akit işlemlerinde akde konu olan malın zarar görmesi, zarara neden olan tarafa tazmin sorumluluğu yükler. Bu araştırma, akit konusunun teslim öncesi ve sonrası kısmen veya tamamen telef olması sonucu doğan sorumluluğun kime ait olduğunu, telefin kaynağını dikkate alarak incelemektedir. Tez giriş dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde akit kavramı, akde konu olabilcek malın özellikleri ve hukuki sonuç doğurabilme bağlamında akdin çeşitleri ele alınmıştır. İkinci bölümde İslam borçlar hukukunda sorumluluk düşüncesi, çeşitleri, kaynakları ve ehliyetinin yanısıra bu sorumluluğun kabzla olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise telef olan malın hangi durumlarda kim tarafından, ne şekilde tazmin edileceği, İslam fakihlerinin tazmin yükümlülüğünü pratikte nasıl işlettikleri ve meydana gelen zararın akitlerin feshine veya devam ettirilmesine olan etkisi; klasik fıkıh eserlerinde birer model akit kabul edilen satım, kira ve âriyet akitleri özelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the judicial relationships among people are about code of obligation. By the way; one's damage to the properties of the people on purpose causes some debts and obligations. Within the context of legal relationships and particularly in the aggreements; the damage of the property considering the aggreement imposes compensation to the causer of the damage. This research deals with determining the owner of the responsibilty after the damage of the property whether before or after the delivery or whether it is damaged partly and totally considering the source of the damage. Apart from the introduction, the thesis consists of three chapters. In the first chapter; the term agreement, the features of the property that can be a subject for the property and the kinds of the aggreement that can cause a legal result has been studied. In the second chapter the thought of responsibilty in the Islamic code of obligations, its kinds and capacity and the relationship of it with“qabz”has been studied. In the third chapter; the fact that how and by whom and in which conditions a damaged property will be compansated; the faqihs' attitudes towards the application of the responsibilty of the compansation in pratics and effects of the damage upon the lasting and ending of an aggreement; and the sales, rent and loan agreements that has been pointed out as a model in the classical fıqh books has been studied.