Tevbe sûresinin kırâatlar açısından incelenmesi
- Tez No: 429825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kırâat ilmi, Kur'ân kelimelerinin yazılış ve okunuş şekilleriyle ilgilenmesi açısından Kur'ân ilimleri arasında büyük bir öneme sahiptir. Kur'ân'ın nâzil olduğu ilk günden beri var olduğu kabul edilen bu ilim, çeşitli evrelerden geçmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir. Kırâat ilminin konusu olan Kur'ân kelimelerinin yazılış ve okuyuş şekilleri, âyetlerin anlamlarına etki eder. Bir âyet, içinde kırâat ilmi açısından farklı okunabilecek bir kelime bulunduğu zaman farklı anlamlar kazanabilmektedir. Biz de bu çalışmamızda Tevbe sûresinde geçen bazı kelimelerin farklı okuyuş şekillerini ve bu okuyuş şekillerinin kelimelerin veya âyetlerin anlamında nasıl bir değişikliğe yol açtığını açıklamaya çalıştık. Bunu yaparken de sadece mütevatir kırâatları göz önünde bulundurduk. Konunun uzaması ve dağılması endişesiyle mümkün olduğu kadar şâz ve müdrec gibi kırâatlara değinmedik. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kırâat ilmiyle ilgili bilgi vermeye çalıştık. Kırâat ilmi başlığı altında, kırâat ilminin ta'rifi, konusu ve gayesi hakkında kısa kısa bilgiler verdik. Kırâat ilminin geçirdiği aşamalar başlığı altında Hz. Peygamber (s.a.v.), sahabe ve tabiîn döneminde kırâatların durumu hakkında bilgi verdikten sonra kırâat İmâmları ve râvileri hakkında yine kısa bilgiler sunduk. İkinci bölümde ise Tevbe sûresinin ismi, nüzulü, âyet sayısı, besmele ve sûrenin içeriği ile ilgili bazı önemli bilgiler verdik. Yine bu bölümde Tevbe sûresindeki farklı okunan kelimeler üzerinde durmaya çalıştık. Bu kelimelerin kırâat âlimleri tarafından nasıl okunduğu ve bu okuyuş şekillerinin ayetlerin anlamına nasıl etki yaptığını açıklamaya çalıştık. Çalışmamızın sonuna Tevbe sûresindeki bütün kırâat farklılıklarını bir şema ile göstermeye çalıştık. Anahtar Kelimeler Tevbe sûresi, Kırâat, Mushaf, Kurrâ,
Özet (Çeviri)
Qira'at science due to its interest in forms of writing and reading of the Quran words, has a great importance in the sciences of the Quran knowledges. This knowledge, which be accepted its entity since the first day of the revelation of the Qur'an, has passed through various stages and was able to survive until today. Forms of writing and reading of the Quran words which are subject of qirae/recitation science act on the meaning of the verse. A verse can has different meanings when a word found which can be read in different in terms of Qira'at science.In this study, we tried to explain different forms of the Qira'at of some words which are in surah Tawbah and how these recitation forms lead to change the meaning of the words or the verses. While doing this, we have taken into consideration only mutewatir Qira'at. With the worry of extension and dissemination of the subject, we have not mentioned the exceptional and mudrej recitation as much as possible. This study consists of two parts. In the first chapter, we have tried to give information about the Qira'at science. Under the title of Qira'at science, we have gave brief information about description, subject and purpose of recitation science. Under the title that progress of Qira'at science, after giving information about the status of the Qira'at in the period of the Prophet, the sahabeh and tabeen, we also have presented information on recite imams and their narrators. In the second part, we have gave some important information about the name, the number of verses, basmala and content of surah Tawbah. Also in this section, we have tried to focus on words which read in different in Tawbah surah. We have tried to explain how these words read by recite scholars and how these different recitation ways effect on the meaning of the verses.At the end of our study, we have tried to show all the recitation differences in surah Tawbah in a scheme. Key Words Sura of Tawbah, Qira'at, Mushaf, Qurra.