Sezai Karakoç'un poetikasında metafizik unsurlar
Sezai Karakoc's philosophy of the poetic consists of 'metaphysical'
  1. Tez No: 429856
  2. Yazar: HÜLYA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sezai Karakoç, Cumhuriyet döneminde eserler vermeye başlar. Edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Karakoç çok yönlü kişiliğiyle de kendi yolunu çizer. Şairliği yanında bu çok yönlü şahsiyet; yazar, fikir ve siyaset adamı olarak öne çıkar. Şiiri, İkinci Yeni özelliğini birebir taşımasa da gerek yaşadığı dönem itibariyle gerekse şiirindeki unsurlarla İkinci Yeni kuşağı arasında anılır. Poetikasını bu minval üzere oluşturur ve eserlerini bu çerçevede icra eder. Poetikasının temel duyarlılığını metafizik oluşturur. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, kavram olarak metafizik, Doğuda ve Batıda metafizik algısı hakkında bilgi vermektedir. Birinci bölümde poetika kelimesinin anlamından başlayarak, poetikanın tarihi seyrini tanımlamaya çalıştık. Karakoç'un poetikasına ayrıntılı bir bakış, İkinci Yeni'nin doğuşu, muhtevası ve dil yapısını ortaya koymaya çalıştık. Karakoç'un İkinci Yeni Hareketi'ndeki yerini ele aldık. Sanatını oluştururken etkilendiği şairlere değindik. İkinci bölümde Karakoç'un metafizik düşüncesini, kendi tanımlarıyla ve kendi şiirleriyle vermeye çalıştık. Çeşitli yazar ve düşünürlerin, şairin metafizik vurgusuna yaptıkları yorumlara da yer verdik. Üçüncü bölümde tespit edilen metafizik unsurları analiz ettik. Çalışmanın Sezai Karakoç ile ilgili bir boşluğu doldurmaya yardımcı olacağı kanaatindeyiz. Ancak bu bilimsel araştırmanın eksikliklerinin varlığı ilmin tabiatı gereğidir. Her türlü öneri ve yapıcı eleştirilere açık olan çalışmamızın boşluklarının doldurulması araştırmamız için önemli bir yaklaşımdır. ANAHTAR KELİMELER Sezai Karakoç, Poetika, Metafizik, Tevhid, Nübüvvet, Vahiy, İkinci Yeni Akımı
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç, who creates his own school in the Turkish literatüre with his multiple personality, is a prolific author of the Republican Era. Besides being a poet, he is known as a writer, as an intellectual and as a politician. If his poetry hasn't common characteristics of The Second New, he can be acknowledged of The Second New movement because of the period of life and the items of poetry. He has created poetic and performed in the framework of the poetic understanding. The basic philosophy of the poetic consists of“metaphysical”. Our study consists of introduction and three basic parts. In the introduction, starting to study the meaning of the word poetic, then identificationin in the course of the history and finally elaborating the poetic of Karakoc. The birth of The Second New movement and its contents are in the first part. It is examined the structure of The Second New. Place of Karakoç in The Second New was discussed. Karakoc is influenced some poets by creating the art, these poets were discussed and examined individually. These are great poets such as Mevlana Celaleddin-i Rumi, Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal and Necip Fazıl. It is explained metaphysics as a concept in the second part, how is the perception of metaphysics in East and West so bringing clarity to the issues that form the basis of our work Karakoc metaphysical philosophy, with their own definition and by his own poetry. The comments of many writers and thinkers on the poet's metaphysical emphasis were given on this part. Metaphysical elements were determined. Metaphysical elements are found in the second part were interpreted by handling with poetry. in the third part. They were grouped in three titles. The first title is Elements of the Faith, it consists of three subtitles, Belief in Tawheed, Belief in Prophethood and Belief in the Hereafter. Worship elements were examined in the second title. Prayer and fasting to prayer was given under this heading. The other metaphysical elements, the theme of St. Mary was givento in the third part. KEYWORDS Sezai Karakoc, Poetics, Metaphysical Poem, Prophethood, Revelation, The Second New Poetry