Emniyet teşkilatında örgütsel stres yönetimi ve kişilik arasındaki ilişki
The relation between organizational stress and personality in constabulary
- Tez No: 429863
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNCE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, emniyet teşkilatında örgütsel stres yönetimi ve kişilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Toplam 250 polis memuru anket çalışmasına katılmıştır. Katılımcıların %49,3'ü çevik departmanında kalan %50,7'si ise asayiş departmanında çalışmaktadır. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi kullanılmıştır. Çalışmada ölçek puanları arasındaki ilişki korelasyon testi ile incelenirken, ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu t-test ve ANOVA ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar çevik kuvvetlerin dışa dönüklük, duygusal denge ve yeniliklere açıklık puanına katılım düzeyleri daha yüksek iken asayiş polislerinin karar verme puanlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Erkeklerin duygusal denge ve yeniliklere açıklık puanları kadın katılımcılara kıyasla daha yüksektir. 25 yaş ve altı katılımcıların dışa dönüklük; 46 yaş ve üstü olanların sorumluluk, karar verme, beceri kullanımı ve sosyal destek; 36-40 yaş arası olanların ise yeniliklere açıklık ve iş yükü puanları en yüksektir. Evli olmayan (bekar, dul veya boşanmış) katılımcıların dışa dönüklük ve yeniliklere açıklık; evli olanların ise beceri kullanımı ve karar verme puanları daha yüksektir. Eğitim seviyesi dikate alındığında, eğitimi lisans ve üstü olanların yeniliklere açıklık, lise ve altı olanların sosyal destek, yüksekokul olanların beceri kullanımı puanlarının en yüksek olduğu görülmüştür. Kurumda çalışma süresi 1 yıl ve daha az olanların dışa dönüklük ve sorumluluk; çalışma süresi 21 yıl ve daha fazla olanların sosyal destek, beceri kullanımı ve karar verme puanları en yüksektir. Son olarak, kıdemi yönetici olanların duygusal denge ve karar verme puanları daha yüksektir. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Stres, Kişilik, Emniyet Teşkilatı
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN ORGANIZATIONAL STRESS AND PERSONALITY IN CONSTABULARY The purpose of the present study was t examine the relationship between organizational stress management and personality. A total of 250 policemen served as subjects. Of this sample, 49.3% was employed in action force and 50.7% was employed in public security. SPSS 21.0 was used for the data analysis and 95% confidence level was applied. Correlation, t-test, and ANOVA are utilized in the analyses of the variables of the study. Current results have revealed that participants in the action force had higher scores in extraversion, emotional balance and open-mindedness compared to their counterparts in employed in the public security. Male participation rates to emotional balance and being open-minded points. Participants who were 25 years old and below had highest scores on extraversion whereas the participants who are 46 years old and older had highest scores on responsibility, decision, skills usage and social support. Participant between the ages of 36 and 40, on the other hand, had high scores on open-mindedness and workload dimensions. Non-married participants (single, widow, or divorced) had higher scores on extraversion and open-mindedness while married participants were higher in skills usage and decision. In terms of educational level, the ones with B.A. degree and above were higher in open-mindedness while the ones with high school degree and below were high in social support. Participants with college degree were higher in skills usage. Participants who have been working for one year and below were highest on extraversion and responsibility while the ones working for 21 years and above were highest in social support and decision. Finally, participants with the manager status had higher points in emotional balance and decision. Anahtar Kelimeler : Organizational Stress, Personality, Constabulary