Yağmur dergisindeki hikâyelerde değerler eğitimi: 2004-2014
The education values in Yağmur magazine: 2004-2014
- Tez No: 429874
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜLENDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Değerler, bir toplumu ayakta tutan ve o toplumun devamını sağlayan kazanımlardır. Değerler, tarihin her döneminde toplumlarda var olmuştur. Değerler, toplumdan topluma değişiklik gösterir ya da zamanla unutulur. Dindar toplumlarda değerler önemsenmiştir. Farklı dinî toplumlarda da ortak değerler vardır. Bu bağlamda değerler, toplumların huzur içinde yaşaması için yazılı olmayan kanunlardır. Toplumun birlik ve beraberliğinin sağlanmasında bu derece önemli olan değerler, edebî eserlerde kimi zaman doğrudan kimi zaman da sezdirme yoluyla vurgulanır. Edebiyat dergileri, toplumların duygusal nabızlarının attığı yerlerdir. Bu araştırmada, edebiyat dergilerinden biri olan Yağmur'da 2004-2014 yıllarında yayımlanan hikâyelerde toplumsal değerlerin ne kadar yer tuttuğu incelenmeye çalışıldı. Çalışmamızda, hikâyelerde yer alan değerlerin çerçevesi belirlendi. Hikâyelerdeki millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerler tespit edilip incelendi. Böylece toplumsal değer aktarımında hikâyelerin rolü, ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Values are gains, which are sustained and continued a society. Every period of history the values have been existed. The values change from a society to another or they foget in the time. In reigious societies the values had been considered important. Even in the different religious, there were collective values. Values in this regard, the unwritten social laws were for society to live in peace together. These values which are very important in ensuring the unity and solidarity of society are emphasized directly or indirectly in literature. Literary magazines are the places where the emotional pulse of the communities. In this research, the social values were studied to examine how much space held by the stories in the Yağmur; which is one of published in literary magazines in our country 2004-2014 years. In our stady, the values take place in stories were determined in te framework. Nationalmoral in moral in the story, humanitarian, spituritual and cultural values have been identifiedan investigated. Thus, the role of social values in the export story, tried to be revealed.